bron: http://www.nieuwsblad.be/...l.aspx?articleID=0I1DTHD2Oude auto's inleveren wordt niet verplicht
Niemand hoeft te vrezen dat hij wordt verplicht zijn oude auto van vóór 1996 in te leveren. 'Ik wil wel een soort premie geven bij de aankoop van een nieuwe, milieuvriendelijke wagen als de eigenaar zijn oude auto inruilt', zegt Vlaams minister van Leefmilieu Kris Peeters (CD&V).
Op een tweede klimaatconferentie eind dit jaar wil minister van Leefmilieu Kris Peeters (CD&V, foto) het idee aankaarten om zoveel mogelijk oude auto's uit het verkeer te nemen. Met name wagens van vóór 1996 worden geviseerd omdat die te veel CO2 en fijn stof uitstoten. Vlaams Belang stuurde meteen een giftige persmededeling de wereld in omdat Peeters daarmee vooral de 'oudere en minder gegoede Vlaming' zou treffen.
Maar dat klopt niet, preciseerde de minister. 'Het is niet mijn bedoeling mensen te verplichten hun oude auto te verkopen', zegt Peeters. Hij overweegt wel de invoering van een premie die mensen aanspoort om een milieuvriendelijker model aan te schaffen. 'Zo'n financiële prikkel bestaat al in Italië en sommige automerken bieden zelfs al een recyclagepremie aan.'
Touring spreekt van een lovenswaardig idee, maar de automobilistenvereniging werpt wel enkele praktische problemen op: 'Gaat men de premie alleen geven voor wagens ouder dan twaalf jaar maar met 100.000 km op de teller en niet voor wagens van acht jaar oud die 200.000 km op de teller hebben?'
Ook Febiac, de Belgische automobiel- en tweewielerfederatie, zwaait de minister lof toe. 'We zijn blij dat ons pleidooi om iets te doen aan de oudste en meest vervuilende auto's eindelijk gehoor vindt', zegt de woordvoerder van de organisatie. 'Het is nu eenmaal zo dat 20procent van de voertuigen, grotendeels de oudere, verantwoordelijk is voor 80procent van de uitstoot van sommige vervuilende stoffen.' (pdb)
Dit voorstel is een nobel iets maar totaal niet haalbaar. De technische aspecten van de vervuiling van dergelijke oude auto's kloppen maar het plan is economisch waardeloos om effectief te zijn. De premie zal voor veel mensen te laag liggen om hun oude wagen in te ruilen voor "nieuwere" modellen.
En toch zou men het al beter kunnen maken:
• België is een dieselrijdend land, door diesel fiscaal ontrekkelijker te maken voor kleine ritten worden de benzinevarianten gepromoot. Bij benzine wagens kunnen de uitlaatgassen namelijk beter geregeld worden.
• Het aantrekkelijker maken van een benzinewagen te rijden.
• Het gebruik van biodiesel welke de CO2 uitstoot verminderd. Dit heeft als schofterig voordeel ook dat de oudere diesels niet geschikt zijn hiervoor en sneller het loodje leggen. Er moet dus sneller overgeschakeld worden naar een recenter voertuig.
Alleen blijft het financieel aspect van het gewone huishouden het knelpunt en zal daarom dit nooit lukken maar het is een kwestie van tijd voordat ze de diesels gaan vergiftigen.
Wanneer iedereen zijn hoofd verliest en jij houdt het hoofd koel dan heb jij het probleem niet begrepen. You think I'm expensive, try hiring an amateur.
