NkLs schreef op zondag 31 december 2006 @ 18:00:
Volgens mij moet zal het elektron, dat uit de kathode komt, opgenomen moeten worden door een positief geladen ion, ik zie niet waar het anders naar toe kan.
En als de spanning lager is dan 1,23V (dacht ik toch), dan zal er toch geen elektrolyse van water plaatsvinden, aangezien dit het verschil in standaardreductiepotentiaal is tussen de twee halfreacties die zich afspelen bij de elektrolyse.
EDIT: Voor de duidelijkheid: het is niet mijn bedoeling om een reactie te laten verlopen, maar om een stroomkring te sluiten met een bakje zout water (geen praktische toepassing, maar zuiver theoretisch).
Het lijkt mij dat de vraag inmiddels beantwoordt is: de ionen van het zout zijn er zonder dat er een spanning is om een stroom op te wekken. Als er dus een spanning ontstaat gaan die ionen in het water bewegen.
Nu vraag je als de spanning te laag is om het chemische proces aan de anode en de kathode te laten voltrekken er aldaar geen ionen kunnen vormen. . .en dus kan er geen stroomkring ontstaan. Theoretische heb je gelijk! Neem bijvoorbeeld puur water(gedistilleerd bijvoorbeeld) en een platina kathode en anode dan zal je praktische geen stroom kunnen opwekken (als de spanning te laag is) om H2 gas en O2 gas te kunnen maken. . .maar in werkelijkheid is er altijd wel enige verontreiniging en is het water van zelf al min of meer gesplitst in H+ en OH- ionen. . .deze ionen zullen dus ook een stroom kunnen vormen. Zodra er een onbalans is van H+ en OH- vanwege de productie van H2 en O2 gas zullen er nieuwe H+ en OH- ionen vormen en zal er altijd een stroom lopen als er externe spanning is.
Het bovenste is louter een resultaat dat de H+ en HO zich vormt zonder externe spanning.
Ik elk ander experiment zal een metaal in water (zeker in water dat uit een kraan komt) zich gaan ontleden en zich als ionen in het water gaan oplossen. Je krijgt dat automatische een elektrolyt en met enige externe spanning zal de stroom gaan lopen, ook als de spanning maar 0,1 volt is. . .de metaal ionen zullen zich blijven vormen zodra de stroom gaat lopen. . .je krijgt dan een chemische soep als resultaat met vaak metaalhydroxiden en misschien ook metaaloxiden omdat H+ ionen en misschien ook O-- ionen gevormd worden welke afzonderlijk met de metaal ionen reageren(op een eigenwijze maier). . .ijzer in water vormt ook roest maar met een beetje spanning in de juiste richting kan je de ijzercorrosie juist tegengaan. . .bijvoorbeeld door een stuk zink te gebruiken(galvanische bescherming). Je kan ook een externe elektrische stroom gebruiken zodat de ijzer corrosie niet kan plaatsvinden(kathodische bescherming).
In principe kan je in een vloeistof dus geen stroom opwekken tenzij er aan de kathode en anode zich chemische processen voltrekken, of dat er in een vloeistof zich ook vrije elektronen kunnen bewegen. Ik kan me niet indenken dat er in beperkte mate door een vloeistof er zich geen vrije elektronen kunnen transporteren. . . . .een dergelijke stelling zou het karakter van elektronen geen eer aan doen. . . die kleine deeltjes zullen zich, naar ik meen te weten, niet voor een karretje laten spannen. . . .Ze kunnen gewoon alles waartoe ze in staat zijn en wij weten de helft er van nog niet!!!!!!