I=P/U
1,8/12=0,15=150miliampere
een ledje neemt ongeveer 20 Miliampere op, je kunt dus 7 strengen ledjes parallel zetten per kanaal(halve strengen tellen niet mee)
http://nl.wikipedia.org/w...g:Ledkarakteristieken.jpg
(als de link niet werkt zoek dan op led in wikipedia, ledkarakteristieken.
Welke kleur led je gebruikt, bepaalt hoeveel volt hij nodig is.
de blauwe is 3,3 volt nodig,
12volt/3,3 is maximaal 3 led's in serie.
3 led maal 3,3volt is 9,9,
12v(bus) - 9,9=2,1volt wat er dan over blijft voor de weerstand.
R=U/I
2,1/0,020=105ohm, een weerstand van 105 ohm is duur.
bij de meeste electronicahandels/hifiwinkels verkopen ze wel E6 of E12 weerstanden.
per streng blauwe ledjes ben jij dus 1 weerstand nodig die weinig groter is dan 105 ohm, E6=>150ohm(vind ik te groot)
E12=>120 ohm(kan nog)
een groene led neemt 2,2 volt bij 20miliampere.
12volt/2,2=maximaal 5 led's in serie per streng.
12-(5*2,2)=1volt voor de weerstand.
R=U/I=1/0,020=50ohm
E6=>68 ohm
E12=>56 ohm
Neem de voorschakelwerstand groter dan de berekende waarde, dan dimmen de ledjes iets meer dan ze zouden kunnen branden, maar anders blaas je ze op als je de bus voluit zet.
En waar je ze ook koopt geef ze mijn(of jouw) berekende waarde, niet wat je verwacht (E6/E12) dat ze hebben, vaak ligt er nog iets antieks in de magazijnen en krijg je een waarde die dichterbij de berekende waarde ligt.
het maakt niet uit waar je de weerstand in de streng plaatst, deze mag je mee beginnen, eindigen, zelfs in het midden, als je maar tenminste 1 weerstand hebt per streng.
en let op de verschillende lengtes van pootjes van de ledjes, de plus (12v) aan het langste pootje, en het korte pootje van diezelfde aan de lange van de volgende led, enzovoorts, tot de korste poot van de laatste led aan de min(0v) word gesoldeerd.
[
Voor 13% gewijzigd door
Verwijderd op 19-12-2006 21:14
]