FreeBSD fileserver: 4.x, 5.x, 6.x, Vinum, Geom

Pagina: 1
Acties:

  • SvMp
  • Registratie: September 2000
  • Niet online
Sinds 2 jaar draai ik een server met een RAID 1-opstelling 2 x 200 GB. Het draait onder FreeBSD 4.11 en raid wordt verzorgd door Vinum.

Het OS staat op een losse 40 GB schijf, de data die door de fileserver beschikbaar wordt gesteld aan de PC's staat op een 200 GB vinum RAID 1 volume.

Een jaar geleden heb ik geprobeerd naar 5.x (ik meen me te herinneren 5.4) up te graden.
Ik wilde niet over naar Geom. Ten eerste omdat ik te veel negatieve berichten las over stabiliteit en ten tweede omdat het nogal een gedoe is om de dik 150 GB aan data over te zetten terwijl ik verder alleen maar kleine schijfjes heb.

Dus Vinum gebruikt. Een hele dag aan het rommelen geweest, maar de kernel panics bleven komen. Zelfs bij het mounten van /dev/vinum/storage. Wat work-arounds geprobeerd, het beste resultaat was een uptime van een uur.

Nu zijn we weer een jaar verder. De 200 GB schijven zitten tot de nok toe vol. Zojuist 2x 400 GB besteld, Samsung Spinpoint schijven. Vanwege de lage prijs en veelal positieve reacties dus ik waag het er maar op. Eén van de 200 GB schijven wordt nu de systeem schijf. Kortom, het hele OS wordt opnieuw geïnstalleerd. FreeBSD 4.11 lijkt mij aan de oude kant dus wil ik upgraden.

Op de werkstations heb ik zowel prima ervaringen met 5.x als 6.x. Problemen zullen zich bij het RAID-gedeelte bevinden. Daarom de vraag: Zijn er gebruikers van 5.x en 6.x die zeer stabiel en zeer betrouwbaar een software matige RAID aan de praat hebben? Gebruik je het oude Vinum of Geom?
Ik vraag dat in een topic omdat ik liever van tevoren een richting heb dan lukraak experimenteren want het gaat wel om 200 GB aan data die je niet zo een-twee-drie van Vinum naar Geom en vica versa overzet. Dus graag wat positieve en negatieve ervaringen.

  • jealma
  • Registratie: Mei 2003
  • Niet online

jealma

Jesus is Lord!

(overleden)
Wil je op de server ook bij FreeBSD blijven? Anders kun je linux overwegen. Ik heb een server draaien met software raid onder linux en dat is superstabiel en bloedsnel. Ik heb nooit gehoord van Vinum of Geom; maar het lijken me allebei een soort volume management systemen. Onder linux heb je daar LVM voor (Logical Volume Management). De software raid is dan de onderste level; daarbovenop LVM en daarin partities maken. Moet wel zeggen dat LVM de prestaties met 20 a 30% verminderd volgens bepaalde bronnen.
Qua filesystem heb je keuze tussen ext2/3/4; reiserfs; jfs en xfs; waarbij ik voor xfs zou gaan.

Natuurlijk moet je dan wel migreren van *BSD naar linux en dus ook al je data verplaatsen; waar je kennelijk niet veel voor voelt. Ik denk dat het wel een te overwegen optie is iiv.

Dit las ik net op http://www.freebsd.org/do...handbook/vinum-vinum.html
Note: Starting with FreeBSD 5, Vinum has been rewritten in order to fit into the GEOM architecture (Chapter 18), retaining the original ideas, terminology, and on-disk metadata. This rewrite is called gvinum (for GEOM vinum). The following text usually refers to Vinum as an abstract name, regardless of the implementation variant. Any command invocations should now be done using the gvinum command, and the name of the kernel module has been changed from vinum.ko to geom_vinum.ko, and all device nodes reside under /dev/gvinum instead of /dev/vinum. As of FreeBSD 6, the old Vinum implementation is no longer available in the code base.
Het lijkt er dus op dat je in FreeBSD 5.x nog een soort vinum hebt dat compatible is met GEOM, maar dat dat in FreeBSD 6.x niet meer aanwezig is. Lijkt me dus tactischer dat je wel overgaat op GEOM als je bij FreeBSD wilt blijven. Qua stabiliteit zou ik me geen zorgen maken aangezien FreeBSD een uitstekende reputatie heeft op dat gebied.

[ Voor 40% gewijzigd door jealma op 30-10-2006 16:18 ]

Avalon, Fireflight, Gaither, Point of Grace, Third Day
C2D E6400 @ 3GHz - Zalman CNPS8000 - GA-P35-DS3 - Corsair 2GB ram - Asus 9400GT - OCZ Vertex 30GB
Archlinux 64-bit + Awesome


  • SvMp
  • Registratie: September 2000
  • Niet online
Ik blijf zeker bij FreeBSD, Linux is geen optie, dat heb ik eerder al ervaren en daar ben ik nu wel uit.

FreeBSD is super stabiel, dat ervaar ik al 6 jaar. Alleen een deel van de 5.x-reeks heeft problemen met Raid door de overgang van Vinum naar Geom. Beide werkten niet lekker. En mijn vraag komt er eigenlijk op neer of dit al achter de rug is :)

Geom lijkt mij ook voor de hand liggender als Vinum omdat Geom nieuwer is. In FreeBSD 6 is Vinum standaard al niet meer aanwezig. Dat zegt ook al heel wat. Mijn voorkeur heeft eigenlijk FreeBSD 6 icm. Geom mits daar goede ervaringen in zijn. Want de twee jaar dat ik de 24/7 de server op FreeBSD 4.x + Vinum draai heb ik nooit een enkel probleem gehad met mijn 200 GB-volume.

[ Voor 5% gewijzigd door SvMp op 30-10-2006 16:24 ]


  • TGEN
  • Registratie: Januari 2000
  • Laatst online: 08:40

TGEN

Hmmmx_

Iirc is vinum nog wel aanwezig als gvinum, maar verder acht ik GEOM zelf ook wel stabiel genoeg nu (als je bijvoorbeeld een 6.x gaat draaien).

Pixilated NetphreaX
Dronkenschap is Meesterschap
DragonFly


  • serkoon
  • Registratie: April 2000
  • Niet online

serkoon

mekker.

Ga sowieso voor FreeBSD 6. De 5-versies zijn nu eenmaal wat minder fijn, al is 5.5 best een redelijke release zover ik weet.

Ik heb hier een beetje geprutst met gmirror (wat dus wat anders is dan gvinum) en heb daar geen problemen mee gevonden, hoewel het in geval van een geom gate backing wel geneigd is herbouwd te moeten worden ipv alleen gesyncd. Als je alleen mirroring wil, is gmirror prima bruikbaar. Wil je meer kunnen doen, dan zou gvinum wat zijn, al mist dat wel features van de oude vinum.

Beste advies is altijd: zelf testen ;)