Je bedoelt een Windows-spelletje? Dat kun je Linuxdistro's niet kwalijk nemen. Ik kan ook niet offroad met een kart, daar zijn die dingen niet voor ontworpen, en Linuxdistro's zijn niet ontworpen om Windowssoftware te draaien.
Wat mij net zo zeer afschrikt zijn alle verschillende distro's.
Hoe moet ik als noob kiezen tussen bijv. Ubuntu, Suse, Redhat, Fedora, Linspire, Freespire, enz...
Redhat kan uit die lijst, de meeste mensen installeren Ubuntu of Suse of een andere grote distro die daarop lijkt maar eerlijk waar, volgens mij maakt het vrij weinig uit of je nu Suse installeert of Ubuntu... het is echt nog steeds Linux en alle Linuxsoftware draait onder beide distro's gewoon. Het enige verschil is de default configuratie (het uiterlijk en de software die er standaard bij zit) en de packagemanagement, terwijl beide distro's een gelijkaardige tool leveren om te updaten en software te installeren. Nettoresultaat: maakt niet zoveel uit welke je installeert.
Zie je het al voor je in een computertoko?
Nietswetende klant komt binnen, bestelt een PC. Verkoper vraagt vervolgens: Welke versie Linux wilt u er op hebben? En lepelt vervolgens 10 verschillende distro's op.
Waarom zou zo'n toko niet gewoon alleen Suse kunnen verkopen en de klant gewoon niet laten kiezen? Als het niet nodig is, laat de klant zich maar belangrijiker zaken druk maken denk ik dan.

Ik durf te wedden dat die klant zich het leplazerus schrikt.
Dan vraagt de verkoper: Tegen een betaling van een X aantal euro's kunt u ook kiezen voor Windows.
"U kunt kiezen tussen Windows of Suse, Windows kost u 80 euro, Suse 60". De nadruk moet echt liggen op functionaliteit, niet op "kan ik programma X wel draaien?". Daar schort het nog erg aan ("ik wil MSN! En niet aMSN/Gaim!")
Oh ja, zegt de klant, welke keuze's heb ik dan? Resultaat, 3 verschillende versies waarvan voor 99% van de klanten de XP Home voldoet.
Net zoals Suse voor 99% van de klanten voldoet, mits ze niet gaan miepen dat ze Word niet kunnen draaien (dat is overigens niet helemaal waar), terwijl ze een goed pakket meegeleverd kunnen krijgen (OpenOffice.org).
Mijn gedachtegang dus, nog steeds, is dat Linux nooit echt interessant gaat worden voor de massa, omdat de keuze te groot is. Aangezien iedere distro naar mijn weten toch weer net iets anders is dan de rest, wordt er geen algemeen plaatje gegenereerd naar de consument.
Hoewel ik denk dat je wel gelijk hebt dat er wel erg veel keus is denk ik dus ook dat je dat kun manipuleren. Dat er 10348324324 distro's bestaan betekent helemaal niet dat er niet 1 of 2 kunnen groeien tot meestgebruikte distro's en die gewoon in de winkels leggen.
Reden waarom het toch populairder is dan een paar jaar terug, of in ieder geval meer gebruikt wordt?
Door ons soort volk, Tweakers, want ik gok dat de gemiddelde Linux-goeroe die hier rondloopt voor ouders en familie die willen emailen of alleen maar willen surfen, wel een Linux PC neer zetten.
Bij mij blijft het toch een beetje bij de goede intentie maar het lukt zelden om mensen daarmee tevreden te stellen. Waarom? Nou, kijk, mijn zusje bijvoorbeeld kon er niet mee overweg, om 1 simpele reden: ze was te lam om er nog 5 minuten naar te kijken. Is het niet Windows? Dan wil ik het niet. Ik ga ook geen illegale versies meer installeren dus dan wordt het dokken, 's kijken hoe lang mensen dat nog leuk vinden.
Neemt niet weg dat ik het een goed vind dat er alternatieven voor Windows zijn, die ook steeds beter worden. Maar voor de massa wordt het pas interessant als games en allerlei programma's van "grote namen" als EA Games, Rockstar, Pinnacle etc. ook voor Linux beschikbaar worden gemaakt.
En die worden pas wakker als er OF een groot bedrijf aan de deur staat (althans, die kans is er toch wel, groter dan wanneer een paar bebaarde/bebrilde goeroe's uit komen leggen dat ze de heilige graal meegenomen hebben zeg maar), OF als het marktaandeel anderzijds dermate groot is dat er echt een afzetmarkt is. En dat is een vicieuze cirkel. Daarom lukt dat niet.
Er zullen zeker voor programma's genoeg alternatieven zijn die wel open source zijn, en voor Linux geschikt zijn, maar de gemiddelde consument kan ze niet in de winkels kopen, en er wordt niet over gesproken in bladen als bijv. de Computer Idee o.i.d. dus willen ze er niet aan.
Dat er niet over wordt gesproken in computerbladen is niet waar. Het kan echt wel, kijk naar Firefox. Zelfs OpenOffice.org is best nog groot volgens mij maar het mooiste voorbeeld is wel Firefox. Het KAN dus wel.
Goed, is weer een heel verhaal geworden terwijl ik me in had willen houden, maar ja, helaas, is weer eens niet gelukt, net als zo ongeveer iedere discussie die ik met klanten bij ons in de winkel aan ga over Linux uitleveren op PC's die we verkopen. Doe ik toch niet, ik kan en wil het niet gaan supporten voorlopig, omdat ik er gewoon te weinig van weet.
Wat voor support zou je moeten leveren die je voor Windows wel levert? Ik was altijd onder de indruk dat je met een nieuwe installatie met wat drivers het grootste deel wel gehad hebt? Affijn, als jij echt een commerciele Linux verkoopt lijkt het me wel dat je de ontwikkelaars daarvan wel kunt bellen/e-mailen voor hulp? Wat doe je nu als je er met Windows niet uitkomt?