Toon posts:

(Re)boot-probleem: Mobo dood??

Pagina: 1
Acties:

Verwijderd

Topicstarter
Tja, ze zijn er in allerlei varianten, maar ik heb nu toch wel een heel raar probleem op mijn ouwe rommel-PC, al zeg ik het zelf.

Specificaties:
- DFI CA63-SN moederbord
- VIA 693A/686A Chipset
- Intel Pentium III 700Mhz
- 256MB SDRAM
- 20GB Samsung HDD in 2 NTFS-partities

Verschijnselen:
- Opstarten duurt een eeuwigheid. En dan bedoel ik niet Windows, maar het proces vóórdat de BIOS is geladen. Mijn monitor gaat dan nog niet aan, maar álle lampjes (van CD-speler, CD/RW-brander, voeding én HDD) blijven continu branden.
- Als dan (na een wachttijd van 20 minuten tot 3 uur(!!!)) eindelijk Windows begint op te starten loopt alles vlekkeloos. Totdat'ie klaar is met z'n rekenwerk. Dan begint'ie hard te rebooten. Ga ermee werken (maakt niet uit wat) of laat de virusscanner de CPU bezighouden en er is niks aan de hand. Maar stop 5 minuten met je schrijfwerk, of laat'm op de desktop staan zonder actieve taak, dan kun je er vergif op innemen dat'ie binnen no-time weer een harde reboot geeft. Het gekke is dat (hard of normaal) rebooten op zich geen enkel probleem vormt voor het opstartproces. Hij blijft dan niet weer hangen vóór het BIOS-scherm :?
- Alsof dat niet genoeg was werd het ding ook per dag trager. Zelfs het opstarten van een browser kon het beestje minutenlang bezighouden.

Al geprobeerd:
- Windows opnieuw geïnstalleerd. Eigenlijk vergeefs voor wat het opstartprobleem betreft, maar het hielp ook niet tegen de reboots. De extreme traagheid is wel wat afgenomen (zal ook wel aan virussen/spyware hebben gelegen).

Oplossingen:
Ik kan een paar dingen verzinnen die er mogelijk wat mee te maken hebben, maar zeker weet ik niks:
- HDD kapot. Zou op zich de traagheid en/of het rebooten kunnen verklaren. Voornaamste reden van verdenking: ik heb bij het rebooten tot een keer of 5 toe állebei de partities proberen te controleren op (schrijf)fouten via, maar élke keer rebootte hij weer bij hetzelfde percentage.
- Geheugen kapot. Kan ook allerlei gevolgen hebben, maar met MemTest86+ heb ik meerdere tests uitgevoerd en daarbij kwam geen enkele fout tevoorschijn.
- Voeding kapot. Ik zou eerlijk gezegd niet weten wat dat voor symptomen op zou kunnen leveren, maar hij geeft wél stroom, dus dat is het probleem niet, lijkt me.
- Moederbord kapot. Dit lijkt me de meest logische verklaring (ook de meest beroerde, want waar haal je zo 1,2,3 een compatible, oud Mobo vandaan??). Verklaart waarom het zo lang doet voordat er wordt opgestart, kan het rebooten en de traagheid verklaren, maar dan snap ik nog steeds niet waarom rebooten an sich wél gewoon probleemloos loopt.


Ik loop hier nu al een paar dagen mee te klooien met hulp van anderen, maar we komen er niet uit wat het nou zou zijn. Op zich kan ik er bést wat aan vervangen, maar dan niet blindelings. Ik wil dan wel graag weten wat het is voordat ik preventief nieuwe hardware ga kopen. Kan iemand mijn vermoedens bevestigen of me tot nieuwe inzichten brengen? ;)

  • Kluk-Kluk
  • Registratie: Mei 2002
  • Laatst online: 25-05 00:15

Kluk-Kluk

laat maar vallen.....

Het zou zo maar kunnen dat je een bord hebt waar de condensatoren niet meer helemaal lekker van zijn. (bol staan en lekken zijn symptomen). Dat zou kunnen verklaren waarom een reboot wel (redelijk) werke en een koude boot niet.

Je harde schijf daar ben je zo achter als je hem test met software van de harddisk bakker.

Voor de voeding kun je gewoon even een andere proberen. Als je voeding nstabiel is kan hij de door jouw beschreven problemen veroorzaken.

Verder zal het idd niet meevallen een PIII bordje op de kop te tikken als het aan het bord ligt.

[ Voor 15% gewijzigd door Kluk-Kluk op 21-06-2006 18:43 ]

Powered By C8H10N4O2


  • Flip
  • Registratie: April 2005
  • Laatst online: 22:02

Flip

^^

Check ook ff je bios zelf ff na, probeer een bios reset, misschien dat een verkeerde instelling, het langzame booten veroorzaakt.
Ook kan je alles een keer zo 'kaal' mogelijk opstarten, dus alleen mem, cpu, mobo, (onboard?) vga. Als hij dan wel snel door je bios komt, dan weet je dat het dat het ergens anders aan ligt, dus dan een voor een je onderdelen erbij prikken, totdat hij weer langzaam door t bios heenkomt. Dan weet je waar het evt. aan kan liggen :) Zo kan je een evt. probleem met de hdd ook uitsluiten

Wat Kluk-Kluk hierboven zegt over de bolstaande/lekkende condensatoren, dit kan ook. Meestal gaat dit samen met het piepen van de condensatoren.

Edit: Hiermee kan je je samsung hdd mee testen: Clique

[ Voor 19% gewijzigd door Flip op 21-06-2006 20:04 ]


  • skelleniels
  • Registratie: Juni 2005
  • Laatst online: 21:54
Ik heb het ook meegemaakt dat als ik niets aan het doen was, mijn oude pc ineens herstartte. Mijn oplossing was de screensaver instellen na 5 minuten en sindsdien draait hij dagen aan een stuk >:) Misschien helpt het bij jou ook(wel geen echte oplossing, maar je kunt dan misschien eenmaal je in windows zit, er in blijven.)

http://specs.tweak.to/16567


Verwijderd

Topicstarter
Flip schreef op woensdag 21 juni 2006 @ 19:56:
Check ook ff je bios zelf ff na, probeer een bios reset, misschien dat een verkeerde instelling, het langzame booten veroorzaakt.
Daar zat ik al aan te denken (ik had ook een nieuwe BIOS versie gedownload, maar na 5 uur non-stop draaien zonder resultaat heb ik m'n poging vandaag maar opgegeven :P), maar is het niet vreemd dat'ie dan nog vóór de BIOS zo lang blijft draaien :? Of kan dat gewoon?
Ook kan je alles een keer zo 'kaal' mogelijk opstarten, dus alleen mem, cpu, mobo, (onboard?) vga. Als hij dan wel snel door je bios komt, dan weet je dat het dat het ergens anders aan ligt, dus dan een voor een je onderdelen erbij prikken, totdat hij weer langzaam door t bios heenkomt. Dan weet je waar het evt. aan kan liggen :) Zo kan je een evt. probleem met de hdd ook uitsluiten
Dat is inderdaad ook nog een optie. Ik heb geen onboard VGA, maar nog wel een andere ouwe PCI-kaart, die kan ik er ook nog bij proberen.
Wat Kluk-Kluk hierboven zegt over de bolstaande/lekkende condensatoren, dit kan ook. Meestal gaat dit samen met het piepen van de condensatoren.
Hm, die heb ik vandaag nog even bekeken en ik kon zo 1,2,3 geen vreemde dingen zien. Maar een grondige check zou dan uitsluitsel kunnen/moeten geven.
Edit: Hiermee kan je je samsung hdd mee testen: Clique
Top. Bedankt!! Ook voor de andere reacties trouwens :)