Vorig jaar stond ik ongeveer op dezelfde plek als jij nu staat. Wat voor werk/opleiding ga ik doen?
Het hele traject heb ik doorgelopen, gesprekje in de banenwinkel, voorlichtingen, inschrijven, medische test, conditie & kracht test, sollicitatie-gesprek (had geloof ik een speciale naam) bij een paar hoge lui van de KMA, tot en met het krijgen van een brief waarin staat wanneer je je uitrusting kan ophalen en wanneer ik me bij de KMA moest melden voor de aanvang van de opleiding. Dag ervoor had ik echter te horen gekregen dat het feest niet doorging omdat ik hooikoorts/astma heb. Dat was dus zo'n maand of 3 a 4 na het daadwerkelijke eerste inschrijving. Eerste indruk heb je nu dus al van me: het is een bureaucratie

.
Ik wilde als officier bij de Genie aan de slag gaan. Ik had mijn VWO gedaan en dan kan je in ik geloof 4 jaar officier worden, tijdens dat traject haal je een Bachelor diploma. Dat was omdat officiers-werk toch leidinggevend is, dus je zit uiteindelijk toch achter een bureau met een telefoon en een PC, bij de genie is het nog aardig praktijk-gericht. Infanterie, artillery or cavalerie wilde ik niet heen omdat de bachelor die je daar krijgt heel erg gericht is op het leger en behalve je ervaring in leiding geven weinig meer zegt buiten het leger. Omdat ze bij de Genie weinig ruimte hadden vroegen ze me toch te gaan kijken bij de TD, Technische Dienst, om te proberen mij daarheen te krijgen. Ik ben toen bij een kazerne langs geweest, praatje gemaakt met geen kapitein, en later een vrouwelijke tweede luitenant, dus iemand die redelijk vers uit de KMA kwam.
Wat ik in dat hele traject heb gemerkt is dat het een heel specifiek wereldje is. Taal, houding, organisatie, etcetera. Heb je een schijt-hekel aan trage of rare bureaucratie en ga je het leger in? Dan ga je je er nog genoeg aan ergeren. En zie het maar te veranderen, als je je bedenkt hoeveel jaar het nu al zo loopt... Denk er ook bij na wat het betekend als je zo lang in zo'n specifiek wereldje hebt gewerkt en je gaat daarna buiten het leger weer aan de slag.
Ik heb gedurende dat traject met een aardig rijtje mensen in groene pakken gepraat en ze garandeerde mij er allemaal van dat ik op uitzending zou gaan, minimaal 1 keer in mijn diensttijd. Dat zal de eerste de beste persoon die je spreekt bij de Banenwinkel of welk info ding dan ook je vast ook wel vertellen. Kan naar Afghanistan wezen, kan ook naar een rustiger oord wezen om humanitair werk te doen. Kan een aantal weken wezen kan een half jaar wezen. Iedere militair is in de eerste plaats militair, daarna datgene van zijn functie, zo zeggen ze, dus ook al ben jij een manager van achter je bureau, je zult met je peleton bijvoorbeeld twee keer per jaar granaat-werpen gaan oefenen, etcetera, dat soort dingen worden allemaal wat op peil gehouden, dus een aantal lichamelijke/actieve dingen zul je er wel in houden.
Waar je als tweede luitenant (je eerste rank na de KMA) traditioneel in de infanterie bijvoorbeeld zou beginnen in een functie als peletons commandant (30 a 40 man). Direct onder jou waarsch. een onderofficier die je soms kan zien als je assistent en soms als degene die zorgt dat die 30 a 40 man de dingen die jij bedenkt daadwerkelijk gaat doen, degene die dus zijn bek tegen zo opentrekt.
In de meer ondersteunende eenheden zoals Logistiek heb je meer kans dat je samen met (onder) een bijvoorbeeld een kapitein zo'n peleton runt. Wat een peleton dan is is geen groep mensen met bepaalde wapen-functies (schutter zus en zo) maar chauffeurs, magazijnsmedewerkers, etcetera.
Een officiers-functie is dus eigenlijk gewoon een managers functie.
Algemeen carriere-verloop:
Dit komt van een Genie-praatje, zelfde zal ongeveer opgaan voor logistiek.
Er is een up-or-out systeem. Aan het einde van je contract ga je het leger uit, of als jij en ook het leger dat wilt, ga je een rank omhoog en krijgt een nieuwe (bij die rank passende) functie. Wat ik met mijn contract zou tekenen is 10 jaar in totaal, 4 jaar opleiding en twee functies van 3 jaar, tweede luitenant en eerste luitenant. Daarna komt Kapitein, een functie van 5 jaar. Elke keer aan het einde van een functie-duur kijkt men of jij en het leger verder willen met jou, en dan een stap hoger.
Elke steiging in rank kom je hoger in de organisatie, steeds verder weg van de werkvloer of de actie, steeds meer tussen de papieren, vergaderingen en planningen.
Oh nog kort over het lichamelijke deel: bij de medische test komen er bij veel mensen kleine dingen naar boven waar ze nooit veel last van hebben gehad, maar als militair niet kunnen. Problemen met je knie, een kleine hart-afwijking, dat soort dingetjes waar je anders weinig van merkt. Sommigen wisten het niet eens van zichzelf dat ze het hadden merkte ik om mijn heen op mijn keuringsdag. Zo had ik wat zwakke enkels bijvoorbeeld (geen probleem, wel iets aan proberen te doen, zeiden ze).
Qua conditie en kracht hoef je voor Logistiek niet bijzonder veel te presteren. Er zijn vier 'Clusters', indelingen van hoe goed iemand is qua kracht en conditie, tov zijn lengte, gewicht, leeftijd, geslacht, etcetera. 1 is het laagste, 4 het hoogste. Bijvoorbeeld 4 is nodig voor infanterie, 3 voor genie, ik denk 2 voor logistiek en 1 voor adminstratie.
Ben je echt serieus hier over, dan zal je het hele traject doorlopen en krijgt je echt nog wel genoeg informatie om een goeie keuze te maken. Voor je daadwerkelijk op de KMA terecht komt en voor een onderdeel kiest ga je bijvoorbeeld nog 1 of 2 bezoeken brengen aan kazernes waar jij met die functie terecht zou kunnen komen om te zien hoe het er daar aan toegaat en wat je eventuele toekomstige collega's nou eigenlijk doen.
Vorig jaar was er nog erg veel goeie informatie te halen op [url]www.hetleger.nl[/nl] alleen die lijkt het nu niet echt te doen.
www.Defensieforum.nl is ook een aardig groot forum.
Laatste tip: praat met veel mensen die in het leger zitten of zaten, en probeer dan mensen te vinden die bij Logistiek zitten of die officier zijn, een soldaat in de Infanterie zal namelijk het leger heel anders ervaren dan een kapitein bij Administratie. Je lokale Banenwinkel (
www.werkenbijdelandmacht.nl) kan je hier wel mee helpen, daar zijn ze voor.
Veel succes!
[
Voor 15% gewijzigd door
jjwa op 13-05-2006 02:23
]