XanderH schreef op zaterdag 18 juni 2005 @ 19:15:
[...]
Dan kan dat ook, maar vrees ik voor de TS dat hij niet erg veel hulp gaat krijgen hier. Het opzetten van een eigen nameserver lijkt me vrij complex en ik denk ook niet dat iemand het voor zijn plezier gaat doen...
Maargoed, ik ben ook wel benieuwd, dus mochten er mensen ervaring mee hebben...
Ik heb toch even niks te doen, dus laat ik eens een poging wagen.
Het begint allemaal met het registeren van een domein.
Hiervoor moet je voor .nl domeinen bij de SIDN zijn. (
www.sidn.nl)
Je kan niet als particulier persoon bij SIDN een domein registeren, dat moet via een zogenaamde registrar, oftewel een bedrijf dat bij de SIDN aangesloten is. Praktisch alle webhosters zijn dat.
Bij het registeren van een domein bij SIDN moeten 2 nameservers opgegeven worden.
Dit kunnen hosts zijn, of ip adressen.
Ik weet niet of je 2 verschillende hosts kan opgeven die naar hetzelfde ip verwijzen, nog nooit geprobeerd.
Als je thuis een DNS wil draaien moet 1 van de 2 hosts dus verwijzen naar het ip van je connectie thuis. Vervolgens moet je poort 53 voor inkomend UDP verkeer openzetten op je thuislijntje.
Poort 53 moet doorgeschopt worden naar een machine die DNS services draait.
Ik heb alleen ervaring met DNS onder unix en dan heb je grofweg de keuze uit
tinydns of
bind.
Beide zijn via praktisch alle package managers binnen te halen, apt-get install bind9 / emerge tinydns etc etc....en elk heeft zo zijn voordelen en nadelen.
Ik heb zelf de meeste ervaring met BIND, dus een korte uitleg over BIND.
BIND werkt met zogenaamde zones.
Elk domein en elke IP range heeft een zonefile.
Dit moet je voor je zien als een file met daarin simpelweg een tabel met welke ip's bij welke subdomeinen horen.
Een
voorbeeldje.
Een zonefile kan heel veel opties bevatten, voor meer info zie
http://www.google.com/search?q=dns+zone+files.
Voor zogenaamde reverse DNS, dus het koppelen van een hostname aan een IP adres moet je de controle over een ip range hebben, jouw dns moet authoritative zijn voor de range zoals dat heet.
Verder werkt het hetzelfde als een gewone zonefile, alleen dan omgekeerd. Voor nu is dit even niet zo belangrijk, reverse DNS is niet nodig op een thuisverbinding aangezien je maar 1 IP adres hebt en deze niet zelf kan beheren.
Op het moment dat iemand nu bijvoorbeeld
www.domein.nl intypt, zoekt de DNS van zijn eigen ISP contact met SIDN, ziet dat jouw DNS verantwoordelijk is voor domein.nl, en stuurt een query naar jouw DNS met de vraag welk IP adres bij subdomein www van domein.nl hoort.
Jouw DNS kijkt dan in zijn zonefile voor domein.nl en kijkt welk IP adres bij www hoort, en geeft dat IP adres terug aan de vragende DNS server.
Die geeft het IP adres dan weer door aan de client die het verzoek deed.
De client zoekt vervolgens verbinding met het teruggekregen IP adres op poort 80 en stuurt een HTTP GET verzoek voor
www.domein.nl. De webserver op poort 80 van dat IP geeft dan de content die volgens de ingestelde configuratie bij
www.domein.nl hoort.
Dit is een hele simpele voorstelling van zaken, het is bij lange na niet compleet en veel dingen zijn totaal niet uitgelegd, maar naar mijn inziens geeft dit wel een redelijk beeld van hoe het opzetten van een eigen dns in zijn werk gaat.
Amen.
[
Voor 14% gewijzigd door
Anoniem: 76468 op 18-06-2005 19:36
]