quote:
Fabrikanten van speakers doen sowieso al dubbelblinde tests.
Ik heb hier ooit een linkje geplaatst van een fabrikant die daar een hele mooie opstelling voor had. (meerdere speakers op een draaiend plateau zodat bij het wisselen van speaker de nieuwe speaker op exact dezelfde positie stond als de vorige. Ik kan die nu helaas niet zo snel vinden)
Het probleem van meer specs van speakers plaatsen is dat mensen daaruit niet voldoende kunnen opmaken. Je moet dan alsnog gaan luisteren om te bepalen of het verschil in de specs voor jou significant genoeg verschil in geluid oplevert om de hogere kosten te rechtvaardigen.
Maar bij speakers geld inderdaad net zo hard als bij kabels dat er placebo effecten en akoestische effecten meespelen waardoor mensen verschillen horen die er niet zijn.
Maar omdat er bij speakers ook ECHTE verschillen hoorbaar zijn, is het daarbij veel lastiger mensen te waarschuwen voor placebo effecten.
Bij de kabelfabrikanten ken ik er geen enkele die zelf dubbelblinde testen uitvoert.
En het is ook erg opvallend dat ze allemaal schermen met wetenschappelijke termen waarom een kabel beter zou zijn, maar wanneer een wetenschapper daar kritische vragen over stelt dan geven ze niet thuis.
James Randi heeft ooit een flink geldbedrag uitgeloofd aan een fabrikant van die dure kabels om een dubbelblinde test te doen. Maar daar wilden ze niet aan mee doen.
In de hele discussie kunnen we een aantal dingen vaststellen:
Feit: Placebo effecten bestaan en zijn groot. Je kunt in je eentje je er niet tegen wapenen. De enige oplossing tegen placebo effecten is een dubbelblinde test. Maar enkel blind testen is ook al erg nuttig.
Feit: De akoestiek van een kamer kan er voor zorgen dat er duidelijk hoorbare verschillen zijn als je je hoofd enkele centimers verplaatst. (luisteren, opstaan, kabels wisselen en weer gaan zitten garandeert zo ongeveer dat je hoorbare verschillen krijgt)
Feit: Alle op internet gepubliceerde dubbelblinde tests die uitgevoerd zijn met kabels leveren op dat er geen verschil hoorbaar is.
Feit: Dubbelblinde luistertests kunnen wel degelijk verschillen aantonen. Bv met speakers maar ook als een versterker zodanig zwaar belast word dat ie buiten zijn lineaire bereik valt.
Als iemand hier dan komt claimen dat ie verschil hoort met kabels terwijl ie niets heeft gedaan om zich tegen de eerste twee feiten te wapenen, dan is het niet vreemd dat mensen skeptisch zijn.