| |
|
Welkom in het RuneScape-topic. Hier vind je informatie over het op Java gebaseerde browser-
spel RuneScape. Deze populaire MMORPG wordt gespeeld door mensen over de hele wereld.
Met behulp van deze startpost proberen we je meer informatie te geven over het spel en zijn
mogelijkheden, en hopen we je enthousiast genoeg te kunnen maken om eens een kijkje te
komen nemen in het spel.
| | |
| | |
In den beginne..
RuneScape is begonnen in januari van 2001. Al in December hadden de makers een miljoen spelers aangetrokken, en de gamestudio Jagex (het bedrijf van de makers van RuneScape) werd opgericht om de zakelijke aspecten van RuneScape af te kunnen handelen. In februari van het volgende jaar begon Jagex met een lidmaatschapsservice. Een jaar later begon men aan de ontwikkeling van een nieuwere versie van RuneScape. Deze nieuwe versie staat bekend als RuneScape twee en is na twee jaar ontwikkeling vier jaar in gebruik geweest. In 2008 kwam de volgende grote update, het nieuwe RuneScape HD bracht ons een enorme grafische update van het populaire spel dat inmiddels al ruim tien miljoen spelers kende. Door deze update staat RuneScape vooralsnog aan kop wat betreft graphics van in de browser speelbare en op java gebaseerde spellen.
| | |
 |  |  | | RuneScape door de jaren heen |
| | |
Runescape
Het spel RuneScape speelt zich af in de fictieve wereld Gielinor. Deze wereld, volgens het verhaal geschapen door de god Guthix (één van de vele goden in RuneScape), is gebaseerd op de Middeleeuwen en volksverhalen uit die tijd. Het is dan ook niet gek dat men in deze wereld van alles tegen kan komen, van ridders en draken tot vampiers en zombies. Jij bent als nieuweling in deze wereld aangekomen om daarin avonturen (quests) te beleven en aan je vaardigheden (skills) te werken.
| | |
Aanmelden
Aanmelden voor RuneScape kan op de website van RuneScape. Een eerste bezoek levert een splashscreen op, waarop de knop “Play Now” niet te missen is. Als de java-applet klaar is met laden is de “Create Account” knop snel gevonden, de rest spreekt natuurlijk voor zich.
| | |
Skills
Het spel maakt gebruik van een levelsysteem om duidelijk te maken hoe ver je gevorderd bent in een bepaalde skill. Iedere skill heeft een level van 1 tot en met 99, en wordt opgehoogd met behulp van het behalen van experience points. Deze punten zijn met een progressieve schaal over de levels verdeeld, het is in het begin dus stukken makkelijker levelen dan als de 99 in zicht komt. De verschillende skills zijn het beste in twee categorieën in te delen. De combat skills en de non-combat skills.
| | |
Combat skills
De combat skills betreffen alle skills die te maken hebben met het verslaan van de verschillende vijanden (en dat zijn er nogal wat) die je als speler tegenkomt in het spel. Om het beestje maar even bij zijn naam te noemen, het gaat om: de Attack, Strength, Defence, HP (Hitpoints), Ranged, Magic, Prayer en Summoning. De eerste drie skills vormen samen de melee-klasse. Deze drie skills bepalen respectievelijk hoe accuraat je bent (hoe vaak je hit: hitten is het aanrichten van schade bij een tegenstander), hoeveel schade je aanricht en hoe goed je in staat bent jezelf te verdedigen tegen aanvallen van anderen. De vierde skill, HP, bepaalt hoeveel schade je als speler kunt hebben voordat je doodgaat. Naast het inzetten van de directe aanval, geeft het spel je ook de keuze om van een afstand aan te vallen. De skills Ranged en Magic geven je beiden die optie. Bij Ranged gaat het vooral om boogschutten, maar ook om het gooien van messen en bijlen. Bij Magic gaat het voornamelijk om het uitvoeren van magische spreuken. Dit doe je met behulp van runes. Deze stenen met magische essentie zijn geschapen door de goden, en bieden iedereen de mogelijkheid een groot magiër te zijn.
| | |
 |  |  | | De drie aanvalsstijlen in RuneScape |
| | |
Voor alle skills, en dus ook de combatskills, geldt dat naarmate je level hoger begint te stijgen, je meer mogelijkheden krijgt. Bij combat gaat het vaak om het kunnen gebruiken van betere wapens. Zo zijn er voor de melee skills wapens van verschillende metalen beschikbaar. Voor ranged geldt dat er gebruik gemaakt kan worden van bogen van betere houtsoorten, en een beoefenaar van de magic skill kan gebruik maken van meer verschillende en sterkere spreuken.
De laatste twee combatskills zijn twee gevallen apart. De prayer en summoning skill bieden de speler respectievelijk hulp van de goden en hulp van verschillende soorten wezens. Waar de eerdergenoemde combat skills te verhogen waren simpelweg door te vechten met tegenstanders, wordt het hier iets lastiger. De prayer skill is te verhogen door het begraven van botten van gestorven tegenstanders (die je niet per sé zelf om het leven gebracht hoeft te hebben). Als beloning krijg je hiervoor experience in je prayer skill. Naarmate je prayer level stijgt, kun je verschillende prayers ‘aanzetten’, om zo hulp te krijgen van de goden. Zo kun je tijdelijk sterker zijn, of beschermd worden tegen bijvoorbeeld aanvallen van een bepaald type. De skill summoning train je door summoning pouches te maken, deze pouches kunnen vervolgens bepaalde wezens oproepen die je met een breed scala aan activiteiten kunnen helpen.
Tesamen beïnvloeden de combat skills een apart level, dit level heet het combat level. Het combat level is ook het level dat je van andere spelers kunt zien als je het spel speelt. Iedereen begint op combat level 3, en naarmate je combat skills stijgen zal ook dit level de lucht in gaan. Dit gaat niet simpelweg door de afzonderlijke skills bij elkaar op te tellen, maar met behulp van bepaalde formules waar ik jullie niet mee wil vervelen. Wel kan ik verklappen dat 138 het hoogst haalbare combat level is. Het combat level wordt in sommige gebieden gebruikt om te bepalen tegen welke tegenstanders je kunt vechten, of aan welke activiteiten je wel of niet mee mag doen.
| | |
Non-combat skills
De non-combat skills zijn de skills die niet direct met het vechten tegen de verschillende tegenstanders te maken hebben. Het gaat hier om 16 skills die niet direct met de combat te maken hebben. De skills zijn ruwweg onder te verdelen in de skills waarmee men nieuwe grondstoffen kan verzamelen zoals mining, woodcutting of fishing en skills waarmee de verzamelde grondstoffen worden verwerkt tot eindproducten zoals crafting, fletching (het maken van materialen als pijlen, bogen, kruisbogen, etc.), en smithing (het smeden van verzamelde metalen tot wapens).
Naast het kunnen gebruiken van betere gereedschappen of het maken van betere eindproducten, is het door het ophogen van je skills ook mogelijk om bepaalde quests te unlocken. Sommige quests kun je bijvoorbeeld pas starten als je mining van een hoog genoeg level is, omdat je tijdens de quest een bepaald materiaal moet zien te winnen.
Voor alle skills geldt dat wanneer je het hoogste niveau in de skill bereikt, er een speciale goodie voor je beschikbaar komt. Het gaat hier om een cape met het icoon van de betreffende skill erop. Zo kun je aan iedereen laten zien dat je het hoogst mogelijke level in een bepaalde skill hebt bereikt. Als je in meer dan één skill het hoogste level behaald, krijgen al deze capes (we noemen ze skillcapes, maar officiëel heten ze Capes of Achievement) een mooi afgewerkte rand.
| | |
Quests
De eerdergenoemde quests zijn een belangrijk onderdeel van de gameplay van RuneScape. Zonder het uitvoeren van quests zou het aanzienlijk moeilijker zijn om je een weg te banen door het spel, omdat je verschillende vervoersmiddelen, gereedschappen en wapens misloopt die alleen via quests te verkrijgen zijn. Quests zijn avonturen die je kunt beleven in de wereld van RuneScape, waar je zeer uiteenlopende beloningen voor kunt krijgen.
Vaak start een quest door met een bepaalde NPC (Non-player Character, een karakter in de spelwereld die niet door een andere speler wordt bestuurd) te praten, en je hulp aan te bieden, of wanneer je juist iets van iemand anders wil. Zo kom je jongens tegen die hun bal over de heg van een heks hebben geschopt, en is het voor een speler een eer om de draak Elvarg te slachten om zo een plekje in het Champion’s Guild te krijgen.
De belangrijkste reden om quests te doen is het unlocken van veel features die anders niet beschikbaar zijn. Zo kun je veel sterke wapens pas gebruiken nadat je een bepaalde quest hebt afgerond, en kun je je pas echt snel door Gielinor bewegen als je bepaalde vervoersmiddelen tot je beschikking hebt. Bovendien krijg je naast deze beloningen vaak ook nog beloningen in de vorm van experience in een bepaalde skill (vaak de skills die je nodig had om de quest te voltooien), of gewoon een flinke zak duiten.
| | |
Overige spelonderwerpen
Multiplayer
Tot nu toe heb ik vooral dingen die jou als speler in je eentje iets aangaan behandeld. Nog lang niet zoveel content als er uiteindelijk in het spel zit is bij mij langsgekomen, maar ondertussen heb je vast een globaal idee. Naast al dit moois lopen er natuurlijk ook nog andere spelers rond in Gielinor.
Samen met andere spelers kun je erg veel doen. Hele delen van het spel zijn gebaseerd op teamwork. Zo zijn er monsters die nagenoeg onmogelijk zijn te verslaan in je eentje en dus wel wat hulp vereisen, maar ook minigames waar je in teams tegen elkaar strijdt om zeer uiteenlopende dingen.
Naast samenwerken is het ook mogelijk om je medespelers eens flink te grazen te nemen. Dit kon vroeger in een gebied dat de Wilderness heet. Je vocht dan tegen anderen, en kreeg als beloning voor een overwinning datgene wat zij bij zich hadden. Een groot nadeel hiervan, was dat mensen hierdoor spullen in het spel konden verkopen voor echt geld. Zij gingen met dat item naar de Wilderness, samen met de persoon die het item kocht. De persoon die het item kocht versloeg de ander en kreeg zo het item. Om dit tegen te gaan is de Wilderness niet langer een gebied waar je met andere spelers kunt vechten.
Dit moet nu gebeuren in de daarvoor bestemde minigames, of in zogeheten PvP-worlds. Deze PvP-worlds zijn aparte RuneScape-servers waarop het mogelijk is tegen andere spelers te vechten. Het systeem is daarbij zo aangepast dat een speler als beloning niet direct krijgt wat de ander in zijn bezit heeft. In plaats daarvan krijg je een beloning die is gebaseerd op datgene wat jij dreigt te verliezen als je het gevecht verliest, en hoe lang je je in een gebied bevind waarin het risico om dood te gaan hoog ligt.
| | |
Doodgaan
Het is iets wat je natuurlijk niet wilt, maar vroeg of laat zul je er aan moeten geloven: je gaat een keer dood. Gelukkig is dat in RuneScape stukken minder permanent, je kunt namelijk al vrij snel verder. Wel heeft het het een groot nadeel, als je doodgaat verlies je alle items die je bij je hebt, op je drie meest waardevolle items na. Als je een skull hebt (een schedel die boven je hoofd zweeft, deze kun je op verschillende manieren verkrijgen) verlies je zelfs alle items die je bij je hebt. Het is wel mogelijk om met behulp van een bepaalde prayer het aantal items dat in je bezit blijft op te hogen met 1. Je kunt dus maximaal vier items behouden bij het doodgaan.
Na het doodgaan kom je terug in Lumbridge, de beginstad. Wel kun je direct weer verder, en als je erg vlug bent kun je een deel van je items toch nog terughalen. Als je doodgaat komt er soms namelijk een grafsteen te staan op de plek waar je dood bent gegaan. Op de plek waar die grafsteen staat liggen je spullen dan (sommige spullen verschijnen niet onder een grafsteen), die alleen jij kunt oppakken. Je moet wel opschieten, je grafsteen blijft namelijk maar voor korte tijd staan. In het slechtste geval maar twee minuten.
Bij sommige minigames ga je wel dood, maar verlies je geen items en ga je niet helemaal terug naar Lumbridge. Dit zal dan altijd duidelijk worden aangegeven voor je met de minigame begint. Let dan wel goed op, sommige minigames zijn er in twee verschillende varianten: Een 'safe' variant, waar je geen items verliest en een 'dangerous' variant, waarbij je wel al je items kwijtraakt als je doodgaat.
| | |
Speldoel
Het uiteindelijke speldoel van RuneScape is niet vast te stellen. Sommige maken er een sport van een zo goed mogelijke speler te worden als het gaat om het verslaan van mensenlijke tegenstanders. Anderen zien het vechten totaal niet zitten en concentreren zich volledige op de non-combat skills (en blijven daardoor onherroepelijk steken op combat level 3). Weer anderen vinden het geweldig om alle quests uit te spelen. Uiteindelijk is het vooral een kwestie van zélf bepalen wat je wilt doen. Het blijft een spelletje dus de lol is het belangrijkste. Soms is daar wat werk voor nodig, maar dat maakt de voldoening des te groter.
| |
GoT op Runescape
Op GoT wandelen ook een aantal runescapers rond. In dit topic kom je er uiteraard een aantal tegen, maar ook op Runescape komen we geregeld samen. Daarnaast heeft RuneScape ondersteuning voor clans. Om die redenen hebben we een clan opgericht. Wil jij ook in die clan? Dat kan! Iedereen die nu al lid is van de clan, is in principe ook lid van Tweakers. Voorlopig is het de bedoeling dat we dat even zo houden. Om een invite te krijgen, is het wel zo handig om er hier op het forum even naar te vragen. Er is dan vast en zeker iemand die je zo snel mogelijk komt helpen.
| |
GoT'ers op RuneScape
Omdat van veel mensen de GoT-nick verschilt van die van RS, is een opzoektabelletje om die twee te koppelen wel zo handig. Hieronder een lijstje met de bekende GoT'ers op RS
Wil je ook in dit lijstje? Stuur dan even een DM! Natuurlijk ook als je je naam hebt veranderd.
| GoT-nick | RS-nick | | RoD | Quitter | | Patriot | Thevanimedle | | Tyra3l | Dementionn | | Vae Victus | Vicecomes | | R.di.G | Xena Dragon | | warrg | warrg | | Dharion | ArcheryOwned / Meispwning | | Imposant1 | Imposant1 | | jim.c | ijsbeer149 | | egon088 | Ik wil Toart | | Fakky | Fakky Reborn | | Franko P. | Franko79 | | Jooost | Joostanovic | | Dutch-gabber | Feyenoord654 | | Joshje | 66 detroit | | Pimorez | Ubergeit | | pdj91 | Craft2Runes |
| | |
Hulpbronnen
Om bekend te worden met alles wat Runescape te bieden heeft, heb je veel informatie en tools nodig. Dat is teveel om in deze topicstart op te kunnen nemen. Daarom vind je hier enkele handige links waar je terecht kunt voor uiteenlopende zaken.
| Bron | Omschrijving | | Runescape Forums | De officiële forums voor Runescape. | | Knowledgebase | Jagex' handleiding voor het spel. | | Tip | Een fansite vol met informatie en hulpmiddelen. | | RSstats | Hou je progressie in skills bij met deze tool. | | RuneScape Wiki | Kennis van duizenden gebruikers bij de hand | | Zybez | Een populaire fansite met handige tools en leuke events | | RuneHQ | Fansite met een aantal interessante tools | | Lunagang | Nederlandse fansite |
Opmerkingen? Stuur dan even een DM naar een van de topicstarters.
| |
|
| | |