Gathering of Tweakers

Quicksearch
Turn it up loud, captain!

http://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_WiiGCLogo3.jpg
Welkom alweer bij deel 73(!) van Het Grote Nintendo Wii en Gamecube Topic.
Samen hebben we al meer dan z-e-v-e-n-t-i-g-d-u-i-z-e-n-d reacties geplaatst in dit topic en het einde is nog lang niet in zicht. De Wii is eindelijk gelanceerd in Europa, heb jij er één weten te bemachtigen bij de launch?


Poll: Heb jij een Wii op 8 december weten te bemachtigen?
Ja, ik had gereserveerd.
Ja, maar ik heb niet gereserveerd.
Nee, ik heb mijn Wii geïmporteerd.
Nee, ik had gereserveerd, maar er waren niet genoeg consoles.
Nee, ik had niet gereserveerd en alle consoles waren overal al uitverkocht.
Nee, ik heb niet geprobeerd een Wii te kopen bij de launch/heb nog geen interesse.
Tussenstand:
http://poll.dezeserver.nl/results.cgi?pid=155705&layout=2&sort=prc
Ook een poll maken? Klik hier

Tweakers.net IRC Nintendo chat:http://irc.tweakers.net/nintendo
of #nintendo op irc.tweakers.net
Inhoudsopgave
http://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_blank.gif
Pagina 1

Ik heb een vraag!

Links naar vorige topics

Nintendo Wii

Wii Mini FAQ

Gamecube Mini FAQ
--- Waarom de Gamecube?
--- Ik wil een Cube, wat gaat dat kosten?
--- En de games, zijn die gratis?
--- Online gamen met de Gamecube?
--- Games importeren uit het buitenland?


Interessante games in de maak

http://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_blank.gif
Pagina 2

Must-haves

Hot links
--- GC topic gerelateerde sites
--- Algemene Gamecube sites
--- Release lijsten
--- Overig


Online shops

Post etiquette

Ik heb een vraag!

Dan ben je hier aan het goede adres! ;) Voor je je vraag echter in het topic knalt, probeer eerst eens onderstaande suggesties, omdat steeds terugkerende vragen voor de trouwe bezoekers vervelend zijn.

• De Mini FAQ en deze topicstart doornemen (CTRL+F om te zoeken)
• Alle topics doorzoeken met Het Gamecube Topic Search
• Alle onderstaande topics handmatig post voor post doornemen ;)

Heb je geen antwoord kunnen vinden dan is je vraag welkom in het topic!

Vorige Topics
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33
34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66
67 68 69 70 71 72

Nintendo Wii

http://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_wii_startpost.jpg


De console:
De Wii(voorheen Revolution) is voor het eerst aan het publiek getoond op de Nintendo pre-E3 persconferentie op 17 mei 2005. Sinds dien is er steeds nog weining vrijgegeven ervan. Wel werd overal enorm gespeculeerd over de nieuwe controller. En op vrijdag 16 september, op de Tokyo Game Show is de controller gepresenteerd aan de rest van de wereld. En iedereen is diep onder de indruk. De console was voor het eerst speelbaar op de E3 van 2006, een evenement een record heeft weten te zetten. Nog nooit waren er op een E3 zulke lange rijen voor een nieuwe console, mensen waren bereid zes uur lang te wachten om even op de Wii te mogen spelen.

De controller:
De controller is één van de punten waarop Nintendo vernieuwing hoopt te brengen. Zelfs al maanden voor de release is er één aspect van de controller door de concurrentie gekopieërd. De volledig draadloze Wii controller zal de vorm aannemen van een afstandsbediening. Mede dankzij een sensor die je onder of boven je TV moet plaatsen kan de console bepalen waar de controller zich bevind, hoe je de controller beweegt, hoe schuin je de controller houdt en als je op je TV richt, ook nog op de pixel nauwkeurig waar je naar toe richt.

Hiermee worden compleet nieuwe gameplay ervaringen mogelijk die je niet op andere consoles zal terugzien. Hier stopt de vernieuwing van de controller niet, de Wii controller zal ook de eerste controller zijn met een ingebouwde luidspreker. Stel je voor dat je in een game met een pistool op je vijand schiet, maar in plaats van uit je surround sound-set komt het geluid uit de controller. Hier hoopt Nintendo de speler beter mee in het spel te betrekken.

Als laatste is de Wii controller ook te voorzien van uitbreidingen die extra functionaliteit zullen bieden. De belangrijkste uitbreiding zal de nunchuk-uitbreiding zijn. Dit is een tweede afstandsbedieningvormige controller die door middel van een kabeltje met de standaard Wii controller wordt verbonden. De nunchuk-unit zal buiten twee schouderknoppen en een analoge stick ook over een motion-sensor beschikken, alleen zullen de mogelijkheden daarvan beperkt zijn. Deze uitbreiding zal waarschijnlijk standaard bij de console geleverd worden.

De tweede belangrijke uitbreiding is de classic controller. Deze classic controller zal voornamelijk bedoeld zijn om spellen voor de Gamecube en Virtual Console spellen te kunnen spelen op de Wii en zal, net zoals de nunchuk-uitbreiding, via een kabel met de Wii controller verbonden worden. In tegenstelling tot de nunchuk unit is de classic controller bedoelt als alternatief voor de Wii controller, niet als aanvulling. Nintendo overweegt momenteel om de classic controller standaard bij de console te leveren. Zie het kopje Backwards Compatible voor een afbeelding van de classic controller.

De laatste uitbreiding die Nintendo onthuld heeft is de shotgun-uitbreiding. De Wii controller wordt aan de loop van de shotgun-controller vastgekoppeld om de Wii controller vervolgens als light-gun te kunnen gebruiken. Het is nog niet duidelijk of de shotgun-uitbreiding extra functionaliteit aan de Wii controller zal toevoegen, aangezien de Wii controller op zichzelf al geschikt is om als light-gun gebruikt te worden.

Third parties zijn ook al bezig met hun eigen controller uitbreidingen. Ubisoft brengt twee racespellen uit bij de launch van de Wii en heeft daarvoor in samenwerking met Thrustmaster een racestuur voor de Wii ontwikkeld. Het stuur is een omhulsel zonder knoppen, waar de Wii controller in vastgeklikt kan worden. De controller kan dan als stuur dienen voor racespellen waarbij de tiltfunctie voor de besturing gebruikt wordt.

De specs:
Nintendo is van mening dat de specs van een console niet belangrijk zijn, maar wel wat je er mee kunt. Daarom zijn er nog geen officiële specs beschikbaar. Wel is er bekend dat de console een IBM CPU en een ATI GPU zal krijgen. IGN heeft van betrouwbare bronnen vernomen dat de CPU op 729Mhz zal draaien en de GPU op 243 Mhz. Dit lijken op papier erg lage specs, maar volgens IGN zou dit betekenen dat de Wii ongeveer twee keer zo snel is als de Xbox 1. De Wii zal, net zoals de GameCube, ook gebruik maken van het supersnelle 1T-SRAM van Mosys. Verder is er bekend dat de console 512 megabyte aan flashgeheugen krijgt om dingen op op te slaan. Dit geheugen kan met behulp van SD-kaarten en USB-opslagapparaten, zoals bijvoorbeeld een iPod of een flashdrive, worden uitgebreid. De console zal 2 USB 2.0 poorten hebben, maar het is nog niet bekend waar deze poorten voor gebruikt zullen worden, behalve om de opslagmogelijkheden uit te breiden. Één mogelijkheid is dat de USB poorten gebruikt kunnen worden om de draadloze controllers op te laden.

De Wii zal in ieder geval via component, composiet of s-video op een TV kunnen worden aangesloten. Scart-ondersteuning is nog niet aangekondigd, maar de kans is vrij klein dat de console geen scart-ondersteuning zal krijgen. De meeste Wii spellen zullen progressive scan ondersteuning meekrijgen, waaronder ook alle Virtual Console spellen.

Design:
Nintendo is met de Wii een nieuwe weg ingeslagen op het gebied van design. Waar bij de vorige consoles het design niet zo heel bijzonder is valt de Wii juist op door het design. Het systeem is compact en kan zowel horizontaal als verticaal gepositioneerd zijn. In de verticale stand leunt de console lichtjes schuin naar achteren waardoor de console niet zou misstaan naast de TV. De uiteindelijke grootte van de console zal overigens vergelijkbaar zijn met drie op elkaar gestapelde DVD-hoesjes.

Backwards Compatible:
De Wii zal meteen compatible zijn met alle GameCube spellen. Dat betekent dat je alle GameCube toppers die in de startpost van dit topic genoemd zijn, zonder problemen kan spelen op de Wii. De vier controllerpoorten voor GameCube controllers en de twee memory cards slots zorgen ervoor dat je al je GameCube controllers en memory cards kan blijven gebruiken. Nintendo trekt het begrip backwards compatible echter verder door, het zal ook mogelijk zijn om via de online dienst WiiConnect24 NES, SNES en N64 spellen te downloaden en op je Wii te spelen dankzij de Wii Virtual Console. De ondersteuning voor spellen blijft echter niet beperkt tot Nintendo platforms, Nintendo heeft al afspraken gemaakt met Sega, NEC en Hudson om de beste Mega Drive en Turbografx-16 spellen aan te bieden via de Wii Virtual Console. Ook zullen er third-parties zijn die MSX spellen op de Virtual Console zullen uitbrengen. Omdat de Virtual Console spellen zo goed mogelijk te kunnen spelen zal Nintendo ook de onderstaande "classic controller" uitbrengen voor de Wii.

http://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_ClassicController.jpg


WiiConnect24:
Met de Nintendo WiFi Connection dienst voor de DS heeft Nintendo de eerste stappen gezet op het gebied van online gaming, met WiiConnect24 voor de Wii is Nintendo van plan veel verder te gaan. De Wii zal standaard geschikt zijn voor WiFi(IEEE802.11b/g) en kan met behulp van een USB-lan adapter ook gebruik maken van ethernet. De Wii zal ook compatible zijn met de Nintendo WiFi USB Connector. Nintendo wil van WiiConnect24 een centrale internetportal maken voor alle Wii bezitters. Hier kan men, behalve online gamen, ook demo's, updates en Virtual Console spellen downloaden.

Een belangrijke feature van de Wii is dat deze altijd online zal zijn, ook als de console in de slaapstand staat. Hierdoor zal het mogelijk zijn voor gamedevelopers om updates en nieuwe content te sturen naar de console terwijl deze niet in gebruik is, zodat je niet op het downloaden en installeren van updates hoeft te wachten bij het opstarten van een spel. Het zal bijvoorbeeld ook mogelijk zijn dat andere gamers, terwijl je zelf slaapt, voorwerpen kunnen achterlaten in je Animal Crossing dorp. Dankzij de always-online functionaliteit van de console zullen er ook andere diensten kunnen worden aangeboden. De Wii zal bijvoorbeeld de laatste nieuws- en weerberichten automatisch downloaden, zodat deze op de console zelf te bekijken zijn.

Nintendo heeft ook aangekondigd dat er een versie van de bekende Opera webbrowser zal komen voor de Wii. Deze webbrowser zal tot juni 2007 gratis te downloaden zijn, daarna moet er (éénmalig) voor betaald worden door middel van Wii points. De webbrowser heeft volledige ondersteuning voor zowel AJAX websites zoals Google Earth en voor Flash. De Opera browser voor de Wii is een volwaardige browser, waar je de meeste website mee zult kunnen bezoeken.

In het verleden toen Nintendo nog geen interesse had in online gaming, werd er één ding duidelijk gemaakt: Nintendo vind het belachelijk dat gamers voor spellen zelf moeten betalen en daar boven op nog eens abbonementskosten moeten betalen om de spellen online te kunnen spelen). Nintendo zal daarom voor alle door Nintendo uitgegeven titels, geen geld vragen voor online gaming. Het is echter niet uitgesloten dat third-party developers geld gaan vragen om hun spellen online te kunnen spelen, al is het waarschijnlijk dat de meeste third-party spellen ook gratis online te spelen zullen zijn.

Nintendo DS Connectivity:
Via WiFi is het mogelijk de Nintendo DS en de Wii met elkaar te laten communiceren. De Wii zal in ieder geval de mogelijkheid hebben om automatisch die nieuwste Nintendo DS demo's te downloaden, die vervolgens vanaf de console op de Nintendo DS gedownload kunnen worden. Nintendo heeft ook aangegeven dat een DS spel mogelijk gebruik kan maken van de Wii om het spel op een TV weer te geven, waardoor de Wii een soort TV-out voor de DS wordt. Het is alleen niet bekend of alle spellen hier gebruik van kunnen maken of alleen de spellen die hier speciaal voor ontwikkeld zijn, al is de laatste optie het meest waarschijnlijk. Verder is er erg weinig bekend over de mogelijke connectivity features tussen de DS en de Wii.

Prijs, launch en inhoud van de doos:
De Wii zal in Europa op 8 december voor ¤249,99 te koop zijn. Voor die prijs krijg je het volgende:
  • Wii
  • Wii standaard(om de console rechtop te kunnen laten staan)
  • 1 Wii-controller
  • 1 Nunchaku controller uitbreiding
  • 1 sensor bar(wordt gebruikt om te bepalen waar de controller naar toe wijst)
  • 1 standaard voor de sensor bar
  • 2 AA-batterijen
  • Het spel Wii Sports
Europese launch-window titels
De volgende titels zullen tijdens de launch-window van de Wii in Europa verschijnen. De launch-window periode begint op 8 december en eindigt aan het einde van het eerste kwartaal van 2007. De dikgedrukte spellen in de lijst zijn launch-titels, die al vanaf 8 december te koop zullen zijn.
  • Wii Sports* (Nintendo)
  • Wii Play* (Nintendo)
  • The Legend of Zelda: Twilight Princess* (Nintendo)
  • Excite Truck* (Nintendo)
  • WarioWare: Smooth Moves* (Nintendo)
  • Battalion Wars II* (Kuju & Nintendo)
  • Big Brain Academy* (Nintendo)
  • Mario Strikers Charged* (Nintendo)
  • Metroid Prime 3: Corruption* (Nintendo)
  • Super Mario Galaxy* (Nintendo)
  • Call of Duty 3 (Activision)
  • Marvel: Ultimate Alliance (Activision)
  • Tony Hawk’s Downhill Jam* (Activision)
  • Trauma Center: Second Opinion (Atlus)
  • Bust a Move Wii (Digital Bros)
  • Cooking Mama Wii (Digital Bros)
  • Elevator Action Wii (Digital Bros)
  • Disney’s Chicken Little: Ace in Action (Buena Vista Games)
  • Harry Potter (EA)
  • Madden NFL 07 (EA)
  • Need for Speed: Carbon (EA)
  • SSX (EA)
  • Tiger Woods PGA Tour (EA)
  • Wing Island (Hudson)
  • Konami’s First Wii Title (Konami)
  • The Ant Bully (Midway)
  • Happy Feet (Midway)
  • Rampage: Total Destruction (Midway)
  • Sonic and the Secret Rings* (Sega)
  • Super Monkey Ball Banana Blitz* (Sega)
  • Gottlieb Pinball Classics (System 3)
  • Impossible Mission (System 3)
  • Leaderboard Golf (System 3)
  • Puzzle Balls (System 3)
  • Super Fruit Fall (System 3)
  • Tennis Masters (System 3)
  • Avatar: The Last Airbender (THQ)
  • Barnyard (THQ)
  • Disney/Pixar’s Cars (THQ)
  • SpongeBob SquarePants and Friends: Creature from the Krusty Krab (THQ)
  • Blazing Angels: Squadrons of WWII (Ubisoft)
  • Far Cry: Vengeance* (Ubisoft)
  • GT Pro Series* (Ubisoft)
  • Monster 4x4: World Circuit (Ubisoft)
  • Open Season (Ubisoft)
  • Rayman: Raving Rabbids (Ubisoft)
  • Red Steel* (Ubisoft)
  • Tom Clancy's Splinter Cell: Double Agent (Ubisoft)
* Wii-exclusive titel
1 titel met online mogelijkheden
2 titel met Nintendo DS-connectivity

Virtual Console launch line-up

NES
  • Baseball
  • Donkey Kong
  • Donkey Kong Jr.
  • Ice Hockey
  • Mario Bros.
  • Pinball
  • Soccer
  • Solomon's Key
  • Tennis
  • The Legend of Zelda
  • Urban Champion
  • Wario's Woods
SNES
  • Donkey Kong Country
  • F-Zero
  • SimCity
N64
  • Super Mario 64
SEGA MEGA DRIVE
  • Sonic the Hedgehog
  • Altered Beast
  • Golden Axe
  • Columns
  • Gunstar Heroes
  • Ecco the Dolphin
  • Space Harrier II
  • Toe Jam & Earl
  • Ristar
  • Dr. Robotnik's Mean Bean Machine
Turbografx (PC Engine)
  • Bonk's Adventure
  • Super Star Soldier
  • Victory Run
  • Bomberman'93
  • Dungeon Explorer
Dit is de lijst van titels die in december beschikbaar zullen zijn. De dikgedrukte titels zijn nu verkrijgbaar.

Wii Mini FAQ

Welke videokabel kan ik het beste gebruiken om de Wii op mijn TV aan te sluiten?

Dat hangt van je TV. Voor een wat oudere TV die geen scart aansluiting heeft maar wel een composiet aansluiting of een scart aansluiting heeft die geen RGB ondersteunt, zal de bij de Wii meegeleverde composietkabel voldoende zijn. De RGB-scartkabel zal dan geen kwaliteitsverbetering leveren. Als je TV een scart aansluiting heeft die RGB ondersteunt, dan zal de RGB-scartkabel de beste beeldkwaliteit leveren. Als je een wat oudere TV hebt die nog geen composiet of scart aansluitingen heeft dan kun je de Wii (momenteel nog) niet op je TV aansluiten.

Als je een vrij moderne TV hebt die progressive scan aan kan, dan is er nog een derde optie. Je kunt dan gebruik maken van de component-kabel van Nintendo. De componentkabel heeft als voordeel boven de andere kabels dat je gebruik kunt maken van progressive scan. Normaal gesproken is een TV signaal interlaced, dat wil zeggen dat de beeldlijnen van het beeld om en om op het scherm gezet worden. De TV geeft dus 50 of 60(PAL of PAL-60) keer per seconde een half beeld weer. Je merkt hier weinig van, behalve dat het er soms op zal lijken dat het beeld trilt, met name bij tekst. Bij progressive scan wordt het TV beeld in één keer opgebouwd, waardoor het beeld veel rustiger oogt. Progressive scan wordt echter bijna alleen door HDTV toestellen ondersteund, het aantal beeldbuis TV toestellen dat progressive scan ondersteunt is op één hand te tellen.

Kan ik online gamen met de Wii?

Ja dat kan, alleen voorlopig nog niet. De Wii kan wel meteen online, alleen zullen de eerste spellen die online gaming ondersteunen pas in het tweede kwartaal van 2007 uitkomen.

Ik heb geen WiFi, hoe kom ik het internet op?

In dat geval zijn er twee oplossingen, de Wii ethernet adapter van Nintendo of de Nintendo WiFi USB Connector. De ethernet adapter sluit je aan op één van de USB poorten van de Wii en vervolgens kun je de Wii op een ethernet netwerk aansluiten. De Nintendo WiFi USB Connector sluit je aan op een USB poort van je PC om zo een draadloos netwerk te creëeren die alleen door een Wii of een DS bruikbaar is.

Heb ik een memory card nodig voor de Wii?

Nee, voor Wii spellen heb je geen memory card nodig vanwege de 512 Mb flashgeheugen die in de console ingebouwd is. Als je Gamecube spellen op de Wii wilt kunnen spelen, dan heb je wel een Gamecube memory card nodig.

Het nieuws/weer kanaal werkt niet!

Om het weer kanaal te kunnen gebruiken zul je eerst de allernieuwste firmware update op de Wii moeten installeren. Dan zou het icoontje van het weer kanaal veranderd moeten zijn en kun je er meteen gebruik van maken.

Het nieuws kanaal wordt pas ergens in januari actief en ook hier zal weer een aparte firmware update voor geïnstalleerd moeten worden.

Speelt de Wii DVD films af?

Nee, maar er komt volgend jaar een (duurdere) versie van de Wii die dat wel kan.

Mijn Mii voelt zich eenzaam! Kan ik Wii Friend Codes met andere Tweakers uitwisselen?

Ja, dat kan. Hiervoor moet je je aanmelden bij de Wii Consolecode Database van XiN-eViL

Gamecube Mini FAQ

:? Waarom de Gamecube?

Ga allereerst voor jezelf na welke console de meeste spellen heeft die jou aanspreken. DVD-playback en harde schijven zijn leuk, maar als de games je niet interesseren dan houdt het op. Je kunt bij de sectie HOT GAMES verderop kijken of er wat voor je bij staat, maar dit zijn lang niet alle games natuurlijk! Heeft de Gamecube voor jou de beste spellen koop hem dan, zelfde geldt natuurlijk voor de PS2 en Xbox. Hieronder vind je nog wat punten die je kunt laten meewegen.

• Goedkoopste console (hardware & software)
• Nintendo's exclusieve games: Mario, Zelda, Metroid en vele anderen alleen op de Cube!
• Exclusieve third party games als Metal Gear Solid: The Twin Snakes, Resident Evil 0 en 4, Final Fantasy Chrystal Chronicles.
• De Nintendo-feeling
• Kortste laadtijden
• Draadloze controller Wavebird
• Gameboy Player add-on, hiermee kun je Gameboy games op je Cube spelen
• Linkbaar met de GBA voor extra spelmogelijkheden
• Metroid Prime - Hoogst scorende game van deze generatie!
• De Gamecube heeft van alle consoles het grootste en gezelligste topic op GoT ;)
http://yamauchi.selwerd.nl/~ds/hggct/gclogo.jpg


:? Ik wil een Cube, wat gaat dat kosten

Leuk dat je dat vraagt ;)
Nintendo heeft een alles of niets offensief in gezet dmv een prijsverlaging van de Cube, voor ¤99 is het kubusje inclusief een spel van jou. Er zijn ook een aantal pakketten verkrijgbaar:

Goed verkrijgbaar:
http://home.planet.nl/%7Epiet2081/GC/MarioSmashPack.jpghttp://home.planet.nl/%7Epiet2081/GC/residentevil4packcube.jpg
Mario Smash Football PAK

• Gamecube
• Controller
• Mario Smash Football
¤99,-

Resident Evil PAK

• Gamecube
• Controller
• Resident Evil 4
¤129,-

Moeilijk of niet meer verkrijgbaar:
http://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_MarioKartPak.jpghttp://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_GBPlayerPak.jpghttp://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_ZeldaPak.jpg
Mario Kart PAK

• Gamecube
• Controller
• Mario Kart Double Dash!!
¤99,-

GB Player PAK

• Gamecube
• Controller
• Gameboy Player
¤149,-

Zelda PAK

• Gamecube
• Controller
• Zelda The Wind Waker
¤149,-

http://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_PokemonPak.jpghttp://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_pak_nfs.jpghttp://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_pak_fifa.jpg
Pokemon Colosseum PAK

• Gamecube
• Controller
• Pokemon Colosseum
• Pokemon Box
• GBA Link Cable
• 251 Blocks Memory Card
• Controller (Zwart)
¤129,-

NFS: Underground PAK

• Gamecube
• Controller (Zwart)
• NFS: Underground
¤129,-

Fifa 2004 PAK

• Gamecube
• Controller
• Fifa 2004
¤129,-


Genoemde prijzen zijn adviesprijzen. Kijk bij een overzicht van de (web)shops voor goedkope winkels.

Let er op dat je ook een memory card nodig hebt, anders kun je niet saven! 3rd party memory cards (geen originele Nintendo) zijn het goedkoopst, maar de consensus in het topic is dat je deze beter kunt vermijden ivm data corruptie ed! Liever wat duurder uit met een Nintendo memory card maar wel zekerheid.

Nintendo heeft momenteel drie soorten memorycards op de markt:
• Memory Card 59 (~¤20)
• Memory Card 251 (~¤25)
• Memory Card 1019 (~¤45)
Het is aan te raden om bij de aankoop van een GC een MC 1019 aan te schaffen. Op deze MC kan je alle savegames makkelijk kwijt. Bovendien hoef je je geen zorgen te maken over een MC die eventueel vol kan raken.

Bij de Gamecube krijg je standaard een composiet-kabel met een scart-adapter. Om een betere beeldkwaliteit te krijgen kun je een RGB-scartkabel kopen. Het is aan te raden niet voor een third-party kabel te gaan, de beeldkwaliteit hiervan kan sterk variëren, maar een officiële Nintendo kabel te kopen. De volgende site geeft uitleg over videobekabeling in het algemeen, hier is onder andere te lezen wat het verschil tussen composiet en RGB-scart is: klik


:? En de games, zijn die gratis?

Helaas niet :+

Een standaard game is tussen de ¤50 en ¤60. Hoger is echt afzet. Buitenlandse online gameshops vragen meestal maximaal 45 euro voor de nieuwste games.
Je hebt ook een speciale reeks van topgames die men verkoopt voor een gereduceerde prijs, de zogenaamde Player's Choice. Deze games kosten tussen de ¤20 en ¤30.

Er zijn inmiddels heel veel Player's Choice titels, waaronder: Metroid Prime, F-Zero GX, Legend of Zelda: The Wind Waker, Soul Calibur 2, Mario Party 5, Luigi's Mansion, Pikmin, Star Fox Adventures, Super Mario Sunshine en Super Smash Bros. Melee.

Kijk op budgetgaming.nl voor de laagste prijzen van games. Ook hier op GoT is er een budget titel topic, maar dat is niet specifiek voor de Cube.

:? Online gamen met de Gamecube?

Ja dat kan! Er zijn 2 manieren voor:

• De officiële manier

Op dit moment zijn er slechts 2 spellen uit die officiëel online gamen via de Gamecube ondersteunen, Phantasy Star Online I&II en Phantasy Star Online III: C.A.R.D. Revolution van SEGA. Er is daarbuiten maar één andere online titel in ontwikkeling van de GameCube, namelijk het spel Homeland. Het is echter niet bekend of Homeland ook buiten Japan zal worden uitgebracht.

http://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_PSO.jpgBenodigdheden voor online gaming:

• Een Gamecube
• Een GC breedband adapter of modem
• (Breedband) Internet verbinding
• UTP kabel
• Phantasy Star Online I&II of Phantasy Star Online Episode III: C.A.R.D. Revolution
• Abonnement op PSO, de zgn Hunter's License (zie deze site). De eerste 30 dagen krijg je overigens kado.

• De onofficiële manier via de pc

Er zijn een aantal games (1080: Avalanche, Kirby Air Ride en Mario Kart Double Dash!!) die de LAN functie ondersteunen. Daarmee kun je meerdere Gamecubes op elkaar aansluiten om met elkaar multiplayer te spelen. Enkele knappe knoppen hebben nu bedacht om net als bij de Xbox deze LAN games via je internet te laten verlopen. Je koppelt je Gamecube aan je PC, draait wat software en voilá, online gamen!

http://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_warppipe.gifhttp://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_blank.gif
Verwacht er nog niet teveel van, de software is nog pril. Je hebt een goede verbinding nodig met minimaal 128Kbit upload maar liever 256Kbit. De framerate is namelijk afhankelijk van hoeveel data je kunt versturen.

Er zijn op dit moment twee programma's voor tunneling:

Warppipe
Xlink Messenger

Van Warppipe is versie 0.4.2 uitgebracht en van Team Xlink is momenteel Xlink Kai beschikbaar.
http://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_blank.gif

http://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_blank.gif

http://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_blank.gif
Als je het eens wilt proberen, plaats een oproepje in het topic zou ik zeggen. Er zijn ook sites waar je online uitdagingen kan plaatsen


:? Games importeren uit het buitenland?

Kun je absoluut niet langer wachten op die ene topgame? Is hij in Amerika of Japan al wel te verkrijgen? Importeren is het antwoord!

Net zoals alle andere consoles heeft ook de Gamecube een regiolock. Een Europese Gamecube is niet te modificeren zodat hij ook Amerikaanse of Japanse spellen eet (Een USA Cube is wel te modden tot JPN en vice versa). Gelukkig heeft de firma Datel verlossing gebracht voor alle gefrustreerde Europese Cubertjes: de Freeloader

Dit is een bootdisc waarmee je USA of JPN spellen op je PAL Gamecube kunt spelen. Verkrijbaar voor ~¤20,-
http://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_Freeloader.jpg


Denk erom dat je TV NTSC (info over TV standaarden) ondersteunt! Is dit niet het geval dan kun je tegen de volgende problemen aanlopen:

• Rollend beeld - niet te verhelpen, andere TV kopen
• Zwart-wit beeld - te verhelpen met een RGB kabel

Heb je een redelijk nieuwe TV dan zit je meestal wel goed, twijfel je, vraag het dan in het topic.

Zie de sectie ONLINE SHOPS voor importwinkels!

Interessante Games in de maak

Hieronder staat informatie over games die in de toekomst zullen verschijnen op de Gamecube en de Wii.

The Legend of Zelda: Twilight Princess
Platform: Gamecube en Wii
Tijdens de aankondiging van Twilight Princess heeft Nintendo even de console gamingwereld laten schudden! De opvolger van The Wind Waker is namelijk NIET cell-shaded, maar heeft een realistische look! De game zal volgens Nintendo meer dungeons bevatten dan Ocarina of Time en een speelwereld hebben die zo groot is, dan het niet haalbaar is om overal te voet heen te gaan. Link zal dus verplicht zijn paard moeten gebruiken, die je in dit spel zelf een naam kan geven. Het spel zal behalve op de Gamecube ook op de Wii verschijnen. De Wii-versie van Twilight Princess zal gebruik maken van de nieuwe controller en de verbeterede hardware om de spelervaring te verbeteren. Zo zal de Wii versie de enige versie zijn met breedbeeld en progressive scan ondersteuning.

http://home.planet.nl/%7Epiet2081/GC/LZ1.jpghttp://home.planet.nl/%7Epiet2081/GC/LZ2.jpg
Preview: IGN
Hands-on impresssies: IGN

Tomb Raider Legend
Platform: Gamecube
Lara Croft is terug in het zevende deel van de bekende Tomb Raider serie. Nadat Tomb Raider Angel of Darkness flopte besloot Eidos de ontwikkeling van de nieuwste Tomb Raider over te dragen aan Crystal Dynamics. Eidos vond de tijd ook rijp om voor Tomb Raider Legend op de Gamecube uit te brengen, hierdoor is Legend het eerste Tomb Raider spel dat op een Nintendo console is uitgebracht. De eerste reviews van de verschillende versies van het spel zijn positief, de grootste problemen uit de voorgaande delen zijn verholpen en Legend wordt het beste Tomb Raider spel sinds het origineel genoemd. Tomb Raider Legend zal in de herfst op de Gamecube verschijnen.
http://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_trlgot1.jpghttp://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_trlgot2.jpg
IGN Xbox review [Multi] Tomb Raider Legend

Super Smash Bros. Brawl
Platform: Wii
Mario, Link, Kirby en Pikachu zijn weer terug om tegen elkaar te vechten in Super Smash Bros. Brawl. In Super Smash Bros. Brawl zullen een aantal nieuwe Smash Bros. hun debuut maken, waaronder Meta Knight uit de Kirby serie, Pit uit Kid Icarus, Zero Suit Samus uit Metroid Zero Mission, Wario uit de Wario Ware spellen en als laatste, maar zeker niet de minste, meesterspion Solid Snake uit de Metal Gear serie. Dit is echter niet de volledige line-up van characters uit het spel, Nintendo laat de fans van de serie zelf kiezen welke characters er nog meer in zullen komen. Super Smash Bros. Brawl zal een verbeterde single-player mode bevatten en een uitgebreide online mode. Het spel zal geen launchtitel worden, maar zal wel zeer snel na de launch uitgebracht worden.
http://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_ssbb1.jpghttp://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_ssbb2.jpg

Red Steel
Platform: Wii
Red Steel is de eerste grote exclusieve third-party titel die aangekondigd is voor de Wii. Het spel speelt zich af tijdens een oorlog tussen verschillende Yakuza bendes in Japan. Het spel is een FPS waarin ook met zwaarden gevochten kan worden. De speler zal in het spel de mogelijkheid hebben om vijanden over te halen om de speler te helpen in plaats van de vijanden te doden. Red Steel is één van de zeven launchtitels die Ubisoft op stapel heeft voor de Wii.
http://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_rs1.jpghttp://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_rs2.jpg
Hands-On

Super Mario Galaxy
Platform: Wii
Super Mario Galaxy is het eerste Mario spel voor de Wii. Van het verhaal is nog erg weinig bekend, behalve dat Mario in dit deel door het heelal moet reizen. Mario moet zich van planeet tot planeet laten schieten, terwijl hij op zoek is naar sterren. De planeten in het spel zullen in grootte variëren. De kleinere planeten kun je binnen een minuut volledig verkennen, maar er is nog niets over de grotere planeten bekend. Het spel zal ook een multiplayer mode krijgen, maar ook daar is weer erg weinig over bekend. Super Mario Galaxy zal in 2007 voor de Wii verschijnen.
http://blogger.xs4all.nl/images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_smg1.jpghttp://blogger.xs4all.nl/images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_smg2.jpg

Zie volgende post

"Some girl on the street outside the bar just asked me if I was saved yet." "Yeah? What did you say?" "I told her 'I saved at the checkpoint a couple of minutes back and I can reload from there if I die.'

Turn it up loud, captain!

Wii Must-haves

http://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_ZeldaBox.jpgThe Legend of Zelda: Twilight Princess

• 1 speler
• Memory: ? blocks
• Release: OUT NOW
• DPLII, 16:9, 480p, 50/60Hz
• Reviews: Overzicht

Gamecube Must-haves

http://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_f0gx.jpgF-Zero GX

• 1-4 spelers
• Memory: 22 blocks
• Release: OUT NOW
• DPLII & 16:9
• Reviews: Overzicht
• Trailer: E³ movie
• Pics: 1 2 3 4 5 6
http://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_mkdd.jpgMario Kart Double Dash!!

• 1-4 spelers
• Memory: 3 blocks
• Release: OUT NOW
• DPLII & LAN
• Reviews: Overzicht
• Trailer: E³ movie
• Pics: 1 2 3 4 5 6
http://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_vj.jpgViewtiful Joe

• 1 speler
• Memory: 4 blocks
• Release: OUT NOW
• Reviews: Overzicht
• Trailer: E³ movie
• Pics: 1 2 3 4 5 6
http://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_mp.jpgMetroid Prime

• 1 speler
• Memory: 2 blocks
• Release: OUT NOW
• Reviews: Overzicht
• Trailer: E³ movie
• Pics: 1 2 3 4 5 6
http://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_ztww.jpgZelda: The Wind Waker

• 1-2 spelers
• Memory: 3 blocks
• Release: OUT NOW
• Reviews: Overzicht
• Trailer: E³ movie
• Pics: 1 2 3 4 5 6
http://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_ssbm.jpgSuper Smash Brothers Melee

• 1-4 spelers
• Memory: 11 blocks
• Release: OUT NOW
• Reviews: Overzicht
• Trailer: E³ movie
• Pics: 1 2 3 4 5 6
http://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_sc2.jpgSoul Calibur 2

• 1-2 spelers
• Memory: 4 blocks
• Release: OUT NOW
• Reviews: Overzicht
• Trailer: E³ movie
• Pics: 1 2 3 4 5 6
http://www.cs.vu.nl/~jsbeerni/GOT/RE4boxart.jpgResident Evil 4

• 1 speler
• Memory: 9+ blocks
• Release: OUT NOW
• Dolby Pro Logic II
• Reviews: Overzicht
• Trailer: Trailer overzicht
• Pics: 1 2 3 4 5 6
http://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_mgstts.jpgMetal Gear Solid: The Twin Snakes

• 1 speler
• Memory: 4 blocks
• Release: OUT NOW
• Dolby Pro Logic II
• Reviews: Overzicht
• Trailer: E³ movie
• Pics: 1 2 3 4 5 6
http://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_pm2.jpgPaper Mario 2: The Thousand Year Door

• 1 speler
• Memory: 17 blocks
• Release: OUT NOW
• Reviews: Overzicht
• Trailer: E³ movie
• Pics: 1 2 3 4 5 6
http://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_ffcc.jpgFinal Fantasy Crystal Chronicles

• 1-4 spelers
• Memory: 22 blocks
• Release: OUT NOW
• Reviews: Overzicht
• Trailer: E³ movie
• Pics: 1 2 3 4 5 6
http://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_pikmin2.jpgPikmin 2

• 1-2 spelers
• Memory: 27 blocks
• Release: OUT NOW
• Reviews: Overzicht
• Trailer: -
• Pics: 1 2 3 4 5 6

Hot links
Nintendo gerelateerde websites

Het Gamecube Topic Search
Het Gamecube Topic Movies
GameCube Party site
^ request password
F-Zero GX competitie
Mario Kart competitie
Het Soul Calibur II topic
Mario Discussie en Time Trial Topic
Het Grote F-Zero GX topic
Het Zelda Wind Waker praat topic
[NGC] Resident Evil 4

Het Grote GBA Topic Deel 3
Het Nintendo DS Topic Deel 4

Release lijsten

EU lijst | USA lijst | JPN lijst
Alle USA & EU uitgebrachte games
Alle aankomende USA & EU games
Algemene Gamecube sites

Nintendo.nl
Nintendo.com
Planet GameCube
IGN
GameSpot Cube
Gamecube Europe
GameFaqs
NintendoPhiles
Nintendojo
GameZone
Cubed-3
GameQube
Cubezone

Wii specifieke sites
The Virtual Console Archive

Overig

Warppipe
Xlink Messenger
MeZZiN Pricecompare
Wii Consolecode Database
Online shops

Nederlandse shops
ShopLocatieRegioVerzendkosten
Bart SmitHele landPAL¤2,50
BOLInternetshopPAL¤1,95
GCshopInternetshopPALVanaf ¤2,-
Fore GamesTilburgPAL/USA/JPN?
Free Record ShopHele landPAL¤1,95
InsideGamerPuttenPAL/USA/JPNVanaf ¤2
MediaMarktHele landPAL/
Dimension Pluso.a GroningenPAL/USA/JPNvanaf ¤2,25
Nedgameo.a GroningenPAL/USA/JPNVanaf ¤2,50
GameorderInternetshopPALVanaf ¤1,50
SpellenenzoInternetshopPALVanaf ¤5,-
http://blogger.xs4all.nl//images/blogger_xs4all_nl/beernink/11961/o_tom_nook.gif


Buitenlandse shops
ShopLocatieRegioImportkostenVerzendkostenVerzendtijd
DVDBoxOfficeCanadaUSANee, verzendt via distributiecentra in EuropaNeePreorders: 5-8 dagen, anders zeer wisselend (week tot meerdere maanden!)
DvdCraveAustraliëPALMogelijk (buiten EU)Ja5-10 dagen
CD WOW!EngelandPAL/USANee (vanuit EU)Nee6-8 dagen
GoblinDirectEngelandPAL/USA/JPNNee (vanuit EU)Ja1 week
GameEngelandPALNee (vanuit EU)~¤4,505-8 dagen
PlayEngelandPALNee (vanuit EU)Nee5-10 dagen
Play AsiaHong Kong USA/JPNMogelijk (buiten EU)Vanaf ~¤2,50Afhankelijk van shipping keuze
Video Games PlusCanada USAMogelijk (buiten EU)Vanaf ~¤3,30?
DVD SoonCanada USANeeVanaf ~¤3,50Soms <4 dagen, soms heel lang
TronixwebUSA USAMogelijk (buiten EU)Vanaf ~¤9?
YesasiaJapan JAPNee, verzendt via distributiecentra in EuropaNee?

Let op, controlleer altijd daadwerklijk op de site of het klopt met het geen in de tabel staat zodat je niet onverwachts extra kosten krijgt. Niemand is hier aansprakelijk voor :)


Post etiquette


• Keep it clean: geen trolls, flames, scheldpartijen etc.
• Houd je aan de Algemene FAQ en Spielerij policies
• Niet teveel slow chat, voeg wat toe aan de discussie. Wil je zinloos babbelen ga dan naar de chat [ #nintendo @ irc.tweakers.net ]
• Reageer niet offtopic door alleen op de startpost te reageren. Voeg ook nog wat toe aan het topic zelf. Opmerkingen en aanvullingen op de startpost kunnen via een Direct Message naar de topicstarter worden gestuurd.
Spoilers: We willen natuurlijk niet dat iemand een belangrijk onderdeel van een game voor ons verklapt. We bedoelen plotwendingen, geheime unlockables etc. Indien er iemand vast zit dan zien we liever dat men een hint geeft. Gebruik deze code om de text onleesbaar te maken:
code:
1
2
[spoiler]
.. Hier komt de spoiler ...
[/spoiler]

Dit maakt de achtergrond zwart waardoor de text niet te lezen is (selecteren met muis om text zichtbaar te maken). Maak niet je hele post zwart! Zet er bij waar de spoiler over gaat anders zullen de meeste mensen toch kijken.
• Wij zien graag mooie screenshots, maar let wel op de breedte van de pics (voor de layout, 575 pixels breedte is het maximum!) en de hoeveelheid die je plaatst! 30 screenshots van 200KB stellen sommige mensen niet zo op prijs.
• Posts met daarin gepraat over piraterij, modchips en andere gamecube hacks worden niet gewaardeerd. Links naar bestelsites en dergelijke vallen hier ook onder. Lees ook eens de Spielerij - Algemene policy van Spielerij: Games en Discussies.
Have fun!

"Some girl on the street outside the bar just asked me if I was saved yet." "Yeah? What did you say?" "I told her 'I saved at the checkpoint a couple of minutes back and I can reload from there if I die.'

Zo, nummer 73 alweer, schiet wel op. Als ik zo de posts hier lees krijg ik ook wel zin om een Wii te kopen. Nu eerst maar eens een financiële positie bereiken die dat toelaat ;)

Ratelbak - Lapflop || + Play. ▌▌ Pause. ■ Stop.◄ Rewind

Ik stel voor om vanaf het volgende deel het gewoon het 'Het Grote Nintendo Wii' topic te maken. Dus opsplitsen. Het gaat nu bijna alleen maar over de Wii en Gamecube bezitters moeten na een vraag eerst 3 pagina's zoeken tussen allemaal Wii posts over hun vraag..Dus opsplitsen die hap straks.
 
Berichten: 1488
Reg. datum: 13 februari 2006

Woei nieuw deel!

Zit alleen met een vaag probleempje, als ik naar het Wii-winkelkanaal wil krijg ik een error: Fout 209601 Er kan geen verbinding worden gemaakt met de server. Probeer het later nog eens. Ligt dit aan mij, of het winkelkanaal? Anders maar weer de Wii naar beneden sjouwen en het naast de router nog eens proberen.

make me a believer | volvo powered | soon: roelandz.nl

Back in NL. T_T

Woei, na ruim 50 uur spelen/vertalen ben ik nu bij de eerste tempel aanbeland in Zelda! :D :P

Overigens ben ik niet voor een splitsing. Zeker niet gezien de Wii ook nog backwards compatible is met de Cube.

Specs: NES | M82 | (T)FC | SNES | BS-X | VB | N64 | 64DD | NGC | Q | Q GBP | G&Ws | GB(L) | GB(A) (SP) | GBM | DS(L) | Wii
Mijn foto's op Flickr.

Berichten: 953
Reg. datum: 09 oktober 2001

quote:
Pindaaa schreef op vrijdag 15 december 2006 @ 18:17:
Woei nieuw deel!

Zit alleen met een vaag probleempje, als ik naar het Wii-winkelkanaal wil krijg ik een error: Fout 209601 Er kan geen verbinding worden gemaakt met de server. Probeer het later nog eens. Ligt dit aan mij, of het winkelkanaal? Anders maar weer de Wii naar beneden sjouwen en het naast de router nog eens proberen.
Ik ben net op het winkelkanaal geweest zonder problemen.

Tevens tegen een splitsing; een apart cube topic zou dood denk ik bloeden en doordat de cube games in de wii werken komen er vast wel wii beziiters met vragen over cube games. Bovendien is dit toch gezelliger; 1 topic; het zal wel rustiger worden na de launch.

TdV wijzigde dit bericht 15-12-2006 18:23 (20%)

 
Berichten: 1488
Reg. datum: 13 februari 2006

quote:
TdV schreef op vrijdag 15 december 2006 @ 18:20:
[...]

Ik ben net op het winkelkanaal geweest zonder problemen.
Ik hoop niet dat m'n Wii fucked up is :/ Als ik terug ga van het Fotokanaal naar het Wii menu dan lijkt het net of de Wii reboot, ik hoor ook de drive opnieuw spinnen. Dat duurt trouwens maar 3 seconden.

make me a believer | volvo powered | soon: roelandz.nl

Beter bekend als mrtn

Geweldig, echt geweldig. Blijkt dus dat die tuthola bij het postkantoor niets heeft gemeld aan de chauffeur, waardoor ik nog tot maandag moet wachten. Waarom leveren ze dan ook enkel op werkdagen en dan ook nog eens tussen 9.00 uur en 13.00 uur. Het woord 'werkdag' zegt het al. Zo nog maar eventjes naar de Intertoys, daar even navragen. Bah, kan hier zo ongelooflijk pissed off om worden.

PSN: memrtn

Ik ben wel voor een splitsing.
Als je namelijk op deze manier kijkt, dan wordt het dus voortaan "Het Grote Nintendo Wii, GameCube, N64, SNES, NES, Sega, enz. enz. Topic", aangezien je dus ook leuk de VC games kan spelen.
quote:
Captain N schreef op vrijdag 15 december 2006 @ 18:20: Zeker niet gezien de Wii ook nog backwards compatible is met de Cube.
 
quote:
RollieBollie schreef op vrijdag 15 december 2006 @ 18:26:
Ik ben wel voor een splitsing.
Als je namelijk op deze manier kijkt, dan wordt het dus voortaan "Het Grote Nintendo Wii, GameCube, N64, SNES, NES, Sega, enz. enz. Topic", aangezien je dus ook leuk de VC games kan spelen.

[...]
Klopt. Het XBOX en XBOX360 topic zijn ook gescheiden. Het PS3 en PS2 topic zijn ook apart. Dus ik zie niet in waarom dat hier opeens anders moet zijn. En het maakt zaken een stuk overzichteli